خوردن سوسمار

Scincus scincus, a skink

Scincus scincus, a skink, a sand fish

در طب قدیم آمده است که در بحر قلزم (دریای سرخ) فراوان است.

برخی از گروه های اعراب جنوب، هزاران سال است که برخی سوسمارها را برای تقویت قوای جنسی یا عنوان غذا می خورند. اکنون هم در کشورهای خلیج فارس جزو خوشمزه ترین غذای آنهاست. حتی در صحیح بخاری آمده است که عمر خلیفه دوم عاشق چلپاسه (یک نوع مارمولک) بوده است. برخی سوسمار خوردن نامیدن اعراب را توهین نژادپرستانه می دانند در حالیکه این یک واقعیت تاریخی و موجود هست. خود عربها ناراحت نمی شوند اما شاید عربهای ایران و عراق که ایرانی تبار و از فرهنگ بالاتری برخوردارند شاید این حقیقت باور نداشته باشند یا تا حالا نشنیده یا ندیده باشند اما واقعیت این است که وجود داشته و حقیقت دارد و اکنون هم خوردن ملخ و مارمولک در عربستان رایج و جزو خوشمزه ترین خوراکهای آنهاست.

یکی از این سوسمار ها در ایران در عطاری ها به نام سمنقور ، سقنقور یا ماهی سمنقور فروخته می شوند. عطاری های میدان انقلاب همه یک سینی از آنها را جلوی ویترین می گذارند. بیشتر آنها از خانواده scincidae هستند. گویا اعراب سوسمارهای خانواده آگامیده را هم می خورند. اعراب از صدها سال پیش در ایران به سوسمار خور معروف بودند.

در کتاب طب قدیم داستان های جالب و خنده داری درباره این سوسمار ( سمنقور) آمده است. در تحفه حکیم مومن از دوره صفویه آمده است بعد از خوردن آن آنچنان حرارت جنسی در فرد ایجاد می شود که حتما باید داروی ضد آن را بخورد وگرنه از قدرت جنسی پیش آمده هلاک می شود.

 سمنقور و سوسمار خوری اعراب !

در عکس بالا یک عطاری نوشته که این مارمولک نیست بلکه ماهی است اما برای چندش نشدن مشتری ها منکر حقیقت شده است چون واقعا مارمولک است اما در طب قدیم به ماهی سمنقور شناخته می شود.

عربها عاشق مارمولک و چلپاسه هستند به همین دلیل ایرانی ها به آنها چلپاسه خور می گفتند عکس های زیر و مشابه ان در اینترنت فراوان هست.

 سوسمار خوری اعراب !

 سوسمار خوری اعراب !

 سوسمار خوری اعراب !

 سوسمار خوری اعراب !

 سوسمار خوری اعراب !

 سوسمار خوری اعراب !

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 پاسخ برای“خوردن سوسمار

 1. علی گفت:

  عزیزم سمنقور مارمولک نیست!!!!!!!!!!!!!! نوعی دوزیست هست که بیشتر کنار ساحل در سوریه یافت میشه و ربطی به عقاید نژادپرستانه شما نداره…
  آن اعراب سوسمار خوری که شما میفرمایید صحرا نشین هستند و نه دریانورد!!!
  در گوگل سرچ بفرمایید سمکه صیدا و یا سمکه سقنقور و یا سمکه سمنقور و این موضوع که در ایران کلاهبرداری یک چیز رایج هست بماند برای ایرانیها و فرهنگ اصیلشون.و بدونید که فصل جفتگیری این موجود که بیشتر در آب هست مردم آن خطه به خوبی میدونن که نباید وارد آب بشن چون جنون جنسی بهشون دست میده.

  • اهورا نیوز گفت:

   سمنقور خزنده است نه دوزیست
   هیچ دوزیستی در ‍کنار ساحل زندگی نم‍کنه
   این جنون س‍کسی ‍که میگید از عجایب علم هست ‍کسی تا حالا نمی دونست
   منبع بفرست لطفا
   میشه ع‍کسشو و نام علمی این دوزیست را بفرستی

   خدمت شما عرض ‍کنم من د‍کتری جانورشناسی میخونم هیچ وقت تو عمرم این چیزها را نشنیدم
   متن بالا نژادپرستانه نیست
   عربها خیلی نژادپرست تر هستند


بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر