نماز با چشم بسته

 

با چشم بسته نماز خواندن در تمرکز در نماز و احساس لذت از نماز بسیارقوی تر و بهتر است به شرطی که در آن لحظه فقط به نقطه ای که فکر می کنی آنجا خداست توجه کنی

مکروه بودن چشم بسته نماز خواندن کمی جای سوال است و دلیلی بر علت مکروه بودن آن گفته نشده است. شاید به این دلیل که نمی خواستند به مدیتشن بودایی ها شبیه باشد و به مرز اوهام و خیال کشیده شود.

ولی نظر و تجربه شخصی من اینست که با چشم بسته نماز خواندن تاثیرش خیلی عجیب قوی و خوب است و عادت و انس با خدا پدید می آورد و عجیب است چرا در اسلام به این موضوع با تردید نگاه شده و خیلی ها می گویند حواس پرتی می اورد در حالیکه دقیقا بر عکس است!

ولی لازم نیست در کل نماز چشم بسته باشد مخصوصا موقع تغییر حالت ها یعنی قیام به رکوع و قیام به قنوت و رکوع به سجود بهتر است چشمان باز باشد. اما در تشهد و خواندن سوره ها با تمرکز به وجه الله خیلی لذت بخش تر و احساس قرب بیشتری وجود دارد.

گفتگوهای از از سایت قران بپرس و سایتهای دیگر هست

سلام.
دوستان من شنيده ام كه خواندن نماز با چشم بسته مكره است.خود من بشخصه با بستن چشم احساس نزديكي بيشتري با خداوند مي كنم و از نماز لذت بيشتري مي برم.آيا واقعا بستن چشم در حين نماز مكروه است؟
دوست عزيز بستن چشمان سر نماز به خودي خود مكروه است شايد به دليل اينكه بايد احساس نزديكي واقعيت پيدا كند و يا بهتر است ولي اگر موجب جمع شدن حواس و يا احساس نزديكي شود كه بتواند در واقعيت هم تاثير بگزارد مي تواند مكروه نباشد.
(قسمت دوم پاسخ همين سوال از پاسخگوي آيت الله العظمي مكارم)

البته اگر بستن چشمان سر نماز باعث نشود كه به خيالاتي مثل روز قيامت و يا موارد مانند آن كه با واقعيت تضاد دارد متوجه ما شود ميتواند مكروه نباشد كه به جاي آنكه حواس ما به نماز جمع تر شود و خود را در مقابل خدا ببينيم، تصور چيزهايي را بكنيم كه ممكن است به طور حتم چنين چيزهايي وجود نداشته باشد و باعث گمراهي ما شود و فهم ما از نماز محدود شود.
به نام خدا و سلام

هنگام نماز خواندان چشم نمازگزار بهتر است نه کاملا بسته باشد ونه کاملا باز، وهر دو مورد مکروه است.
بلکه چشم انسان نيمه باز باشد.

و مستحب است در حال قرائت، نگاهش به محل سجده باشد.
در حال قنوت، نگاهش به کف دست،
در حال رکوع نگاهش به مابین پاها،
در حال سجده نگاهش به نوک بینی،
و در حال تشهد نگاهش به دامن (محل ران ها) باشد.

اما فلسفه این دستورات چیست؟

دقیق و مطمئن که نمیشه گفت…! ولی شاید از این باب باشه که:

اندامی که بيشترين فشار را به مغز وارد می کند چشم است. بيشتر فعاليت های روزانه مغز مربوط به دستگاه بينايی است که دائما در حال گزارش کردن ديدنی ها وحجم و رنگ و ديگر جزئيات آن به مغز است. از همين روست که می بينيم افراد نابينا مغز و حافظه بهتر و قوی تری نسبت به بينايان دارند.

اين که به ما دستور داده اند چشمانمان را در نماز باز نکنيم شاید از این جهت باشد که باز بودن و فعاليت چشم، بخشی از قوای مغز را به کار می گيرد و به همان نسبت از تمرکز فکر و اقبال و توجه ما در نماز می کاهد.

البته نهی از بستن چشم هم شايد به دلايل ايمنی باشد که اين نيز به نوبه خود از الطاف خدای متعال است.

و اما دستوراتی که در مورد نگاه کردن به محل سجد و… وارد شده است، شاید از این باب باشد که همه این حالت های ذکر شده، نوعی تواضع و فروتنی را نمایان می سازد.

و البته اگر فرضا در جای شلوغی باشیم و چاره ای جز نماز خواندن در آنجا نداشته باشیم، و باز ماندن چشم باعث حواس پرتی شود، این کراهت از بین می رود.

همانطور که در استفتائات آیت الله مکارم شیرازی چنین آمده است:
***
– سوال: آيابستن چشم در نماز اشكال دارد؟ اگر با اين كار بتوان توجه بيشتري به خدا داشت آيا مشكلي ندارد؟
– پاسخ: اين كار كراهت دارد مگر اين كه تنها راه رسيدن به حضور قلب باشد.
خواندن نماز با چشم بسته برای حضور قلب بیشتر در نماز درست است ؟
علماء اتفاق نظر دارند كه با چشم بسته نماز خواندن مكروه ميباشد، زيرا مخالف سنت پيامبر صلى الله عليه و سلم ميباشد و احتمال دارد سبب خواب شود، و سنت آنست كه در نماز چشمانش باز باشد و نگاهش را به موضع سجود بياندازد مگر در حالت ركوع كه نگاهش بين دو پايش مياندازد و در هنگام تشهد نگاهش را به انگشت اشاره دست راستش مياندازد، ولى علماء ميگويند كه اگر فتنه اى هنگام نماز جلو چشمش باشد مانند زنان عريان، زخرفات، و از اين قبيل مسائل، بهتر است كه چشمانش را ببندد، و همچنين اگر چشم بستنش سببب خشوع بيشتر در نماز بشود ميتواند چشمانش را ببندد، اين قيم جوزيه در اينمورد ميگويد: “اگر با چشم باز خشوعش بيشتر ميشود پس بهتر است، و اگر با چشم بستن خشوعش بيشتر شود بعلت وجود اشيائى مانند رخرفات و غيره كه خشوع را از بين ميبرد، در اينحالت اصلا مكروه نيست بلكه مستحب بودن چشم بستن به مقاصد و اصول شريعت نزديكتر است تا مكروه بودن آن (زاد المعاد 1/283).
اهل سنت
امام نووى گفت: “و قول بهتر آنست كه (چشم بستن در نماز) اگر ضررى نباشد مكروه نيست، زيرا سبب خشوع و حضور قلب ميشود و مانع چشم اندوختن به اين طرف و آن طرف ميشود”.
لذا اگر چشم بستن براى شما سبب خشوع بيشتر ميشود پس اشكالى ندارد كه چشمانتان را در نماز ببنديد.
خواندن‌ نماز با چشم‌ بسته‌ چه‌ حكمي‌ دارد؟
ایت الله مظاهری
جواب :
اشكال‌ ندارد
بستن چشم ها در نماز اشکال شرعی ندارد، اگر چه مکروه می باشد
پی نوشت :
1. آیت الله خامنه ای، اجوبه استفتائات،س 507..

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر