نامه جالب هیتلر به رضاشاه

در سال ۱۹۴۳ که حمله متفقین به ایران قریب الوقوع بوده و آلمانها به شدت از این موضوع که متفقین ایران را تحت تصرف در بیاورند و در پی آن کمکهای نظامی و غذایی به استالینگراد برسانند، نگران بودند.

از اینرو شخصی به نام ژنرال مایر، نامه‌ای را از طرف شخص هیتلر به دست رضاشاه می رساند که در آن نامه، هیتلر از رضاخان درخواست می‌کند تا ایران، تمامی پلها و تونلهایی را که آلمانیها در مسیر راه آهن سراسری برای ایرانیها ساخته اند، از جمله پل ورسک را منفجر کرده تا در صورت حمله متفقین به ایران، اعزام نیرو و غذا از جنوب ایران به شمال آن و به سمت مرزهای روسیه با تاخیر و مشکلات فراوانی همراه گردد و آلمانها فرصت کافی برای نابودی استالینگراد را داشته باشند.

در ادامه هیتلر به رضا شاه قول می دهد تا پس از پایان جنگ و پیروزی کامل بر روسها، به پاس زحمات رضا در جریان جنگ، همان راه آهن، پلها و تونلها و چه بسا بهتر از آن را برای ایران خواهد ساخت.

اما رضاشاه در جواب نامه هیتلر از ژنرال مایر خواست تا ضمن ارسال سلام او به پیشوا به هیتلر اطمینان خاطر دهد که ایران عضو کنوانسیون ژنو بوده و در این جنگ نیز اعلام بی طرفی نموده است. به این ترتیب هیچ کشوری حق ورود به خاک ایران را در زمان جنگ ندارد.

برآمد از ویکیپدیا: پل ورسک

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 پاسخ برای“نامه جالب هیتلر به رضاشاه

  1. ارمان گفت:

    تصمیم رضاه شاه بسیار هوشمندانه بود. چه بسا اگه مبادرت برر تخریب پلها رو میکرد عملا ازز جانب متفقین تحت فشار قرار میگرفت و معلوم نبود موضع متفقینن خشمگین که تا اون لحظه جنگو باخته بودن درر مورد ایران چی بود.از طرفی هم پیروزی المان تا اون لحظه محتملتر بودو بیم این میرفت که درر صورت پیروزی نازیها،هیتلر درر ادامه کشور گشاهیاش انگشت روی ایران بزاره.شوروی و انگلیس و فرانسه که ید طولایی تو حمله نظامی به ایران داشتن.هیتلر و حزب نازی هم نشون داده بودندد که بارها و بارها به دلیل منافع ملیشون تمام تعهدات بین المللی و تعهداتشون با سایر کشور ها رو نغض کرده بودن.هیتلری که حتی به هموطنای خودش صرفا به دلایل سیاسی و مذهبی رحم نمیکرد به هیچ وجه ملاحظه نژادی ایران رو هم نمیکرد. به لحاظ ایدیولوژی تاریخی هم هیتلر اتریش رو جزیی از المان و المان رو هم جز جدا نشدنی امپراطوری روم میدونست( طبق نوشته های هیتلر درر کتاب نبرد من) و درر این ایدیولوژی تاریخی هم ک تکلیف ایران با امپراطوری روم برر همگان اشکاره.به اعتقاد من به عنوان کسی باستان شناس و ی پژوهنده ازاد تاریخ،این تصمیم هوشمندانه رضا شاه نقطه عطف تمام خدمات این ابر مرد بوده. Coment plz

  2. m گفت:

    درود بر رضاشاه که هر چی بگم از خوبیاش.. کم گفتم

  3. kazemzad گفت:

    man besiya Motaassefam ke Chenin Neveshtehayii ra dar saitte khud migonjanid……rast bd SHAH da Septembr 1941 az Padeshahi Salb shodeh bud…..Shahrivare 1320….


بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر