تنگه برینگ


تنگه برینگ
 (به انگلیسیBering Strait) به پیکر آبی گویند که آلاسکا را از منتهی‌الیه شرقی سیبری جدا می‌کند. عرض این تنگه در حدود ۵۶ کیلومتر است. دو جزیره دیومد بزرگ (متعلق به روسیه) و دیومد کوچک (متعلق به آمریکا) تقریبا در میان این تنگه قرار دارند. نام این تنگه به افتخار دریانورد دانمارکی (برینگ) که در خدمت دربار روسیه تزاری بود و آلاسکا را کشف نمود انتخاب شد. دماغه دژنو در طرف سیبری و دماغه پرینس آو ویلز در طرف آلاسکای این تنگه قرار دارد.

در 18 مارس 1680 میلادی، دریانورد بزرگ دانمارکی دیده به جهان گشود.

برینگ یکی از بزرگترین دریانوردان و مکتشفین قرن هجدهم میلادی بود که در زندگی خود بارها و بارها طول و عرض دریاها و اقیانوس ها را پیمود.

 

وی در 30 اوت 1740 موفق شد تنگه برینگ را که حد فاصل آلاسکا و سیبری روسیه است کشف کند. این تنگه به پاس شجاعت و سخت کوشی ویتوس برینگ، تنگه برینگ نام گرفته است.

این تنگه دریای چوکچی (بخشی از اقیانوس منجمد شمالی) در شمال را با دریای برینگ (بخشی از اقیانوس آرام) در جنوب به هم می‌پیوندد.

آلاسکا متعلق به روسیه تزاری بود که در اثر بی لیاقتی به آمریکا فروخت بعد ار آنکه در آنجا نفت کشف شد شوروی همیشه در حسرت بازپس گیری آن بود. آلاسکا اندازه ایران وسعت دارد.

سرخپوستها قبایلی در سیبری و احتمالا نژاد زرد بودند که در حدود نه هزار و پانصد سال پیش از راه این تنگه که زمستان ها یخ می زند به آمریکا راه پیدا کردند. البته نشانه های فراوانی از فرهنگ آریایی در باورهای آنها وجود دارد.

طرح پلی میان قاره ای در آنجا در حال اجرا است. و مستندی در این باره ساخته شده است.

یکی از خطرناکترین مکان های کره ی زمین,مکانی که 8 ماه سال دمایی معادل -40 درجه دارد, تنگه ای که یک لحظه آرامش ندارد, در آن اقیانوس متلاطم و پر از سخره های عظیم یخی از سمت قطب شمال است!
هر چند هم که این منطقه خطرناک باشد دلیل ندارد بشریت پا به آنجا نگذارد! هدف, اتصال آلاسکا به روسیه آن هم با یک پل که تمام عرض این تنگه را طی کند ( 90 کیلومتر طول )! هدف, پیمودن مسیر کانادا – روسیه در عرض 3 ساعت با ماشین! هدف, از بین بردن مرض ها! هدف, ایجاد یک خیابانی که کل دنیا را طی کند (تکمیل جاده ابریشم)! هدف …
در این مستند بی نظیر که توسط Discovery Channel ساخته شده است به بررسی کامل ساخت این پل و مشکلات پیش روی خواهیم پرداخت, پلی که گفته می شود نیاز به پایه هایی به اندازه ساختمان 5 طبقه دارد.
دانلود این مستند بی نظیر را به تمامی کاربران پی سی دی پیشنهاد می کنیم.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر