جشن شنگ

lutra l lutra

این سگ آبی ایران است بعنی با سگ آبی اروپای شمالی و آمریکا که دم پهن دارد سد می سازد فرق دارد آن از خانواده جوندگان است

اما این از خانواده سمورها ست. کشتن آن در اوستا حکمی معادل اعدام دارد. کشنده آن یا باید 800 ضربه شلاق بخورد یا یک کفاره بسیار سنگین که کمک به کشاورزان و کشتن حیوانات موذی می باشد انجام دهد.

شنگ نماینده آناهیتا در زمین و نگاهبان پاکیزگی آب است.  شنگ اکنون چون به پرورشگاه های ماهی در کنار رودخانه ها حمله می برد توسط مردم براحتی کشته می شود. در حالیکه بسیار مهربان بامزه و دوست داشتنی است  و براحتی دست آموز می شود. این حیوان اکنون در ایران در معرض انقراض است!

اگر همان قوانین نیاکان ما جاری بود ایا کسی این این جانور زیبا و دوست داشتنی و مقدس را می کشت؟

پیشنهاد می کنم همه ساله یک روز در ایران را جشن شنگ بنامیم و جشن بزرگی در پاسداشت از آن برگزار کنیم. روز دقیق جشن را باید از زرتشتی ها بپرسیم یا از اوستا کمک بگیریم. در روز دوم بهمن جشن بهمنگان روز حمایت از حیوانات است(متاسفانه بعلت مطابق نبودن گاهشمار زرتشتی با گاهشمار  جلالی در دی ماه برگزار می شود) اما این جشن به تنهایی مناسب برای ارج گزاری از این جانور ویژه که سهم بزرگی در تاریخ و فرهنگ ما دارد نیست! باید یک روز خاص برای آن در نظر بگیریم.

احتمالا در زمان زاد و ولد و به دنیا آمدن بچه هایش زمان خوب باشد. آیا می دانید ما ده ها جشن ایرانی زیبا داریم که هر  کدام می تواند هزاران توریست جذب ایران کند؟ که برخی در همین سایت در بخش جشن ها اشاره شده است.

در حالیکه کشورهای دیگر جشنهای با قدمت بیست سال سی سال دارند و کلی هم تبلیغ می کنند!

شنگ در حال انقراض!

شَنگ (نام علمی: Lutra lutra) یا سمور آبی اروپایی, جانوری گوشتخوار از خانوادهٔ راسویان (Mustelidae) جنس سمورهای آبی (lutra) است. زیستگاهش کنار آبهای شیرین است. دارای بدنی دراز و نسبتاً باریک و دم بلند و سر مسطح، پوزه کوتاه و رنگ قهوه‌ای است. و طول بدن آن تا ‪ ۷۵‬سانتی متر و طول دم آن تا‪ ۵۰‬سانتی متر می‌رسد. این جانور در ایران از جمله در مناطق استان‌های گیلان، مازندران، کردستان و خوزستان یافت می‌شود.

توضیحات بیشتر درباره این حیوان در کتاب آیین زست در ایران باستان موجود است

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 پاسخ برای“جشن شنگ

 1. maryam گفت:

  چيزي كه جالبه اينه كه با وجود اينكه اين موجود در باورهاي ايرانيان سپند بوده ولي لباس اناهيتا (ايزدبانوي نگهبان آب ها) از پوست سيصد تا سگ آبي (در اوستا با نام بَبَر آمده است) درست شده است!!!
  پ.ن: در آبان یشت(بند 129) از جامه ی ایزدبانو اردویسور اناهیتا سخن به میان آمده که از پوست سیسد ماده بَبَر درست شده است.

  • اهورا نیوز گفت:

   دو فرهنگ داشتیم

   مهر پرست ها براحتی حیوانات رو می کشتند رستم و سیستانی ها مهرپرست بودند
   اما زرتشت آمد اصلا برای دفاع از حیوانات
   دوره زرتشتی با پیش ازز رتشتی فرق داره و البته در اوستا امیخته شده


بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر