خودت باش! دنباله رو جمعیت نباش!

موفقیت در نقطه های مخفی پیدا می شود که افراد عادی حتی به آن نقطه ها نگاه هم نمی اندازند و تنها راه تغییر کیفیت زندگی آن است که مایل باشی خودت را در آنجا قرار دهی و کاری متفاوت به انجام برسانی اما نمی توانی از مفهومی بنام “گواه اجتماعی” بگریزی!

معنای گواه اجتماعی آن است که وقتی انسانها نمی دانند چه باید بکنند به گونه ای اجتناب ناپذیر به دیگران نگاه می کنند تا ببینند آنها چگونه احساس می کنند و در شرایط خاص چگونه عمل می کنند.اعتقادی که در پشت گواه اجتماعی وجود دارد آن است که اگر اکثریت کار مرا تصدیق کنند پس کارم را درست انجام داده ام. اما دروغی به این بزرگی هرگز گفته نشده است.

گرفتار شدن در تله ی گواه اجتماعی باعث می شود مانند اکثریت فکر کنی و اگر مانند اکثریت فکر کنی نتیجه ای را خواهی گرفت که همه می گیرند. پیروی از جریان عامه منجر به نابودی و درد می شود و تحصیلات استاندارد، نتایج استاندارد بدنبال دارد. مثل مردم عادی فکر کردن بهترین راه برای خداحافظی با رویاهایت است و آنها که قدرت دارند خلاف جریان آب شنا کنند کسانی هستند که اغلب در جایگاه نوابغ مطرح می شوند.

بیا در زندگی افراد موفقی که توانستند از این دام بگریزند نظری بیفکنیم مثلاً والت دیسنی را درنظر بگیر. این آدمی است که کمابیش با هر کسی حرف زده بود، گفته بودند که ایده هایش مسخره اند. تعداد سیصد و دو بانک او را جواب کردند. سرانجام کسی را یافت که روی ایده اش سرمایه گذاری کند. لحظه ای بیندیش و به ضرر وزیانی فکر کن که میلیون ها کودک در سرتاسر جهان از آن متاثر می شدند، اگر دیسنی نظر دیگران را در مورد تصمیماتش دخالت می داد و برای خوشامد دیگران مانند آنها فکر و عمل می کرد.

پیتر گوبلز، رئیس هیئت مدیره ی موسسه ی سینمایی سونی است، وقتی داشت فیلم “رین من” یا مرد باران را می ساخت به او گفته شده بود هیچ فیلمی در مورد کسی که در کنار برادرش دور کشور رانندگی می کند، توفیقی نخواهد داشت زیرا مردم بدنبال اکشن هستند. در واقع چهار کارگردان بزرگ از جمله استیون اسپیلبرگ این فیلمنامه را کنار زدند و خیلی ها می خواستند در آن خشونت بگنجانند. اما گوبلز گفته بود این فیلمی است در مورد روح انسان و روابط بین آنها. او در مقابل دیگران نرم ناشدنی بود. او به همه گفت که اسکار را خواهد برد و می دانی چه شد؟ چهار اسکار برد!

آدمهایی که با وجود گواه اجتماعی موفق می شوند افراد محدودی هستند که هر چیزی را که به خوردشان داده می شود نمی بلعند و بجای آن بدنبال غریزه ی خود می روند. آنها یاد گرفته اند که فقط به غریزه ی خود اعتماد کنند.

چگونه می توان از دام گواه اجتماعی گریخت؟ متفاوت باش! اگر بتوانی متفاوت از دیگران کارهایت را انجام دهی اطرافیانت کماکان سعی خواهند کرد تو را به سمت طرز فکرشان هدایت کنند و وقتی ببینند کسی متفاوت فکر می کند و ایده های منحصر بفرد دارد گمان می کنند لابد اشکالی در کار اوست. تونی می گوید: “وقتی که داشتم بزرگ می شدم همیشه متفاوت بودم و همین متفاوت بودن مرا به اینجا رسانده است.”

پیام من ساده است: خودت باش! خودت باش! دنباله رو جمعیت نباش! خم نشو! زیرا اطرافیانت دوست دارند تو را در قالب مورد علاقه ی خودشان بریزند و بازسازیت کنند. اجازه نده اینکه دیگران در مورد تو چگونه فکر می کنند سد راه رسیدن به آرزوهایت شود. متاسفانه مفهوم گواه اجتماعی در شهرهای کوچک حتی پررنگ تر نیز می شود. چراکه در اینگونه جاها بدلیل شناخت بیشتر مردم از هم اگر کسی متفاوت باشد خیلی سریع با انتقاد دوستان و آشنایان روبرو می شود و زندگی کردن زیر رگبار انتقاد اطرافیان شجاعت زیادی می خواهد. پیشنهاد من این است که هرگاه با این مفهوم روبرو شدی به درون خود نظری بینداز و به خود یادآور شو که همه ی کسانی که به نحوی موفق شده اند اول با انتقاد دیگران روبرو شده اند بعد از اینکه توانسته اند باز با خودشان ارتباط برقرار کنند و علیرغم حرف مردم راه خود را دنبال کنند به موفقیت رسیده اند. بنظر من انسانهای موفق انسانهای تنهایی هستند چون در اقلیت هستند. توهم تنها باش! تنها بودن را یاد بگیر! به غریزه ات اعتماد کن، به الهاماتت اعتماد کن و از حرف دیگران نترس. بقول کیوساکی اینها فقط جوجه کوچولوهای زندگی هستند. حرف مردم تاثیری در زندگیت ندارد پس اجازه نده این ترس موهوم، سد راه رسیدن به رویاهایت شود. خودت باش! آنطوری زندگی کن که دوست داری و اگر بمدت طولانی متفاوت بودن را تمرین کنی زندگیت متفاوت می شود ایده هایت هم متفاوت می شود و بدان همه ی انسانهای موفق متفاوت از عامه هستند.

پس هشیار باش! تو در میانه ی جنگ قرار داری. جنگی بین محدودیت ها و مردمی که بدنبال هر چه باریک تر کردن آرزوهایت هستند و نیروی عظیم آرزوهایت. این جنگی است بین آنها که بتو خواهند گفت چه کارهای را نباید انجام دهی و آن منبعی در درونت که می داند که بشر ماورای محیط خود قرار دارد و رویایی که در پشت اراده ای قوی وجود دارد…

این مطلب ممکن است مثل زمستان سرد جلوه کند اما بدان کسانی بوده اند که از همین عنوان آموخته اند و لذت برده اند و کامیاب شده اند. بد نیست بدانی در طول تاریخ مردان و زنان زیادی با شرایط بسیار سخت تر از آنچه تو با آن روبرو هستی، روبرو بوده اند اما موفق شده اند. گالیله ها و کوپرنیک ها را بیاد بیاور، زندگی آنها را مطالعه کن و ببین چگونه مردم هر کاری کردند که اینها را مثل خودشان کنند اما هر ضربه ی مردم مثل چکشی بود که آنها را بیشتر در دیوار فرو می کرد آنها را مصمم تر کرد که به آرزوهایشان برسند. تو هم می توانی چراکه قدرتی در اختیارت است که در اختیار هیچ موجودی نیست و آن قدرت تصورت است. اگر اراده ات کم می آورد به دامن رویاهایت پناه ببر چرا که تونی می گوید تصور و تخیل قوی تر از اراده است. موفق و پیروز باشی.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر