فرق مراقبه مدیتیشن و تمرکز

اگرچه هرگونه تلاش جهت آرام نمودن ذهن به عنوان گامی در جهت پیشرفت درونی تلقی می گردد اما در “اکنکار” معمولاً روش های مدیتیشن کمتر مورد استفاده قرار می گیرند .
در عوض “Contemplation” یا “مراقبه” کاربرد زیادی در تعالیم نور و صوت خداوند دارد.
از آنجایی که در نوشتجات تعالیم شرق معمولاً روش های مدیتیشن را با “مراقبه” یکی قلمداد می نمایند لذا قائل شدن تمایز بین این دو امری مهم می باشد.
تمارین معنوی که از سوی سری هارولد کلمپ ( استاد حق در قید حیات ) پیشنهاد شده اند همگی از نوع “مراقبه” می باشد. یکی از برجسته ترین نقاط قوت “مراقبه”، توسعه ی نیروی تخیل می باشد. بدین صورت که فرد پس از مدتی قادر است تمرین های معنوی متناسب با خویش را ساخته و از آن ها استفاده نماید.
در اینجا به مطالب مفیدی در مورد مراقبه برگرفته از کتاب “چگونه سفر روح آموختم” نوشته ی تریل ویلسون نگاهی می اندازیم:

“… آنطور که به نظر می رسد اصطلاح مدیتیشن انواع متفاوتی از تمرینات ذهنی را پوشش می دهد. تعریف من از مدیتیشن به این صورت است:
مدیتیشن عبارت است از سعی برای بدست آوردن وضعیتی کاملاً آرام و کاملاً منفعل در بدن و ذهن. این وضعیت به طور ایده آل با ریلکس کردن کالبد فیزیکی تا حد امکان و سپس با خالی کردن ذهن از تمام افکار مربوط به کالبد و جهان فیزیکی به دست می آید.
مدیتیشن را می توان به دلایل مختلفی انجام داد، که عمده ترین آن عبارت است از کاهش تنش و استرس روزانه ی ذهنی.
… برای فرد نسبتاً آرام و یا فردی که دارای استرس ذهنی بسیار است، برنامه ی روزانه ای از مدیتیشن در عرض چند روز یا چند هفته قطعاً باعث کاهش فوق العاده ای در تنش درونی می شود.
تمرکز (Concentration) نقطه ی مقابل مدیتیشن است. تلاشی برای مجبور کردن شدید و سرسختانه ی ذهن است تا تصویر یا فکر خاصی را در خود نگه دارد، و در آن سعی می شود تا ذهن را چنان بر این تصویر یا فکر قفل کرد که از کالبد و محیط فیزیی دور شود. دست یافتن به سطح کاملی از تمرکز، بی نهایت مشکل است ولی اگر فرد حتی برای یک لحظه نیز بتواند به چنین سطحی دست یابد، آنگاه جدا شدن از کالبد فیزیکی بسیار آسان خواهد بود.
“مراقبه”(Contemplation) حد وسطی شادی بخش میان مدیتیشن و تمرکز است که نه مانند مدیتیشن منفعل است و نه مانند تمرکز از نظر ذهنی و جسمی طاقت فرسا است. “مراقبه” جهت دادن آسان و راحت ذهن در جهتی خاص، و تفکر و پرداختن پیوسته و مداوم به نوعی احساس، فکر، یا ایده در حالتی تا حد امکان آرام و راحت است.
فرد در “مراقبه” سعی نمی کند ذهن را به شدت و سرسختانه به چیزی قفل کند بلکه در عوض به ذهن اجازه می دهد تا آزادانه فعالیت کند و هرگاه که ذهن دور افتاد و منحرف شد آن را به سادگی باز می گرداند.
برخلاف آنچه که به نظر می رسد، “مراقبه” آسان نیست. با وجود این در خارج شدن از کالبد فیزیکی ، مراقبه دو مزیت مهم را در اختیار فرد قرار می دهد: سهولت و کارایی.
یادگیری “مراقبه” ماه ها و سال ها زمان نمی برد و مستلزم هیچ گونه قلق و یا ترفند خاص یا استعداد خدادادی نیست. هرکسی می تواند “مراقبه” کند. حتی فردی که سفر خروج از کالبد را هرگز تجربه نکرده است می تواند با استفاده از “مراقبه” این کار را انجام دهد. تنها نکته ای که فرد تازه کار در سفر روح باید به آن توجه داشته باشد این است که “مراقبه” باید صادقانه، از صمیم قلب و قاطعانه ( با عزم و اراده ) انجام گیرد…”

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر