بیسمارک که بود

ییسمارك ـ مردی كه به تدبیر او آلمان كه به صورت امیر نشین های متعدد بود یكپارچه و یك قدرت در اروپایی شد 20 مارس 1890 از صدر اعظمی بر كنار و خانه نشین شد. وی با سه جنگ « محدود » دانمارك ، اتریش و فرانسه ــ سه مدعی ایالات آلمانی ــ را شكست داده بود و به هدف خود كه ایجاد آلمان واحد بود و كسی قبلا تصورش را نمی كرد جامه عمل پوشانیده بود.
بیسمارك «جنگ محدود» را تعریف كرده ــ تعریفی كه هنوز به قوت خود باقی است. طبق این تعریف، جنگ محدود ستیز مسلحانه میان دو طرف است كه پای دیگران به آن كشانده نشود. وی گفته است كه ورود سایر كشورها به یك جنگ محدود باعث نقض غرض و تغییرات سیاسی ــ جغرافیایی وسیع می شود و ای بسا كه نتیجه كار هم معكوس باشد.

ویلهلم دوم كه هنگام نشستن برجای پدر به عنوان قیصر آلمان 29 ساله بود بیسمارك را مانع جاه طلبی های خود می دید ولی به دلیل محبوبیت بیسمارك در جامعه المان قادر به تغییر او نیود و مترصد فرصت نشسته بود. دو سال بعد مخالفت پارلمان آلمان با یك برنامه اجتماعی بیسمارك كه پارلمان عقیده داشت مآلا به زیان كارگران تمام خواهد شد این فرصت را به دست قیصر جوان داد. بیسمارك در صدد انحلال پارلمان و تجدید انتخابات برآمد كه قیصر اورا به مذاكره دعوت كرد، ولی در ساعت مقرر بیسمارك به دیدار او نرفته بود. قیصر به كشف علت پرداخت و معلوم شد كه بیسمارك به خواب افتاده و وقت ملاقات را از دست داده بود. با این کشف، قیصر با اعلام این كه بیسمارك پس از این همه تلاش نیاز به استراحت دارد اورا معاف كرد. همین نادانی او فرضت ر به فرانسه داد تا با روسیع متحد شود.تاز مانی که بیسمارک روی کار بود با سیاست اجازه نمی داد دشمنان آلمان متحد شوند. سیاست جنگ مخدود او قدرت عطیم به آلمان داد دشمن اینکه از بروز جنگ وسیع منطقه ای و جهانی چلوگیری می کرد. او به تخصیل و دانش ملت آلمان و قشر کارگر بسیار اهمیت می داد. در واقع هیتلر کوتوله ای بود که از او تبلیغ می کرد. حماقتهای ویلهلم دوم پس از برکناری بیسمارک موجب اتحاد دشمنان قدیمی آلمان یعنی انگلیس و فرانسه و روسیه شد در حالی که پیش از این بیسمارک همیشه سعی می کرد انگلیس و روسیه را به خاطر ازدواج دختران ملکه انگلیس با امپراتور آلمان و روسیه کنترل کند. ویلهلم آلمان را که بیسمارک به زحمت ایجاد کرد به ورطه چنگ جهانی اول انداخت و خود سرانجام به هلند گریخت آلمان تجزیه شد لهستان جدا شد و المان به جمهوری کوچک تحققیر شده وایمار تبدیل شد

ادامه از ویکیپدیا

اتو فون بیسمارک (آلمانی: Otto von Bismarck)(زاده ۱ آوریل ۱۸۱۵، شونهاوزن (زاکسن-آنهالت امروزی) – درگذشته ۳۰ ژوئیه ۱۸۹۸، فریدریشسروه در نزدیکی هامبورگ)، امیر بیسمارک-شونهاوزِن و دوک لاونبورگ و نخستین صدراعظم در تاریخ آلمان بود.

بیسمارک در ۱ آوریل ۱۸۱۵ در شونهاوزن متوّلد شد. در گوتینگن به تحصیل حقوق پرداخت و پس از اینکه او به عنوان دیپلمات در همبستگی آلمانی، در سن پترزبورگ و در پاریس مشغول بود، در سال ۱۸۶۲ به عنوان نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه پروس صدا زده شد.

بیسمارک، سال ۱۸۶۴ رهبری پروس را در جنگ آلمان-دانمارک بر سر اشلسویگ-هولشتاین، با اتّحاد به اتریش برعهده داشت. دو سال بعد هم وی، همین مسوًولیت را در جنگ پروس-اتریش که به نابودی همبستگی آلمانی و در نهایت به بیرون راندن اتریش از امپراتوری آلمان انجامید، با موفقیت به پایان رسانید. سال ۱۸۶۷، همبستگی آلمانی شمالی تاًسیس شد که در آن بیسمارک به عنوان صدراعظم صدا زده شد. در پایان جنگ پروس-فرانسه در ۱۸ ژوئیه ۱۸۷۱، ویلهلم یکم در ورسال به عنوان امپراتور (آلمانی: Kaiser) خوانده شد و از این رو، بیسمارک توانست، با همت و تلاش خود امپراتوری آلمان را تاًسیس کند. خود وی، صدراعظم امپراتوری شد و لقب صدراعظم آهنین را بعدها از آن خود کرد.

۱۸۷۱-۱۸۷۷ بیسمارک در یک جنگ فرهنگی (آلمانی: Kulturkampf) با کلیسای کاتولیک درگیر بود، که به کمتر شدن دوباره نفوذ کلیسای کاتولیک انجامید. سال ۱۸۷۸ قانون سوسیالیستی تصویب شد که با اصلاحات سوسیال-سیاسیِ ۱۸۸۱-۱۸۸۹ همراه بود. ۱۸۷۱، توانست بیسمارک اتحاد دوگانه را با اتریش-مجارستان ببندد که با داخل شدن ایتالیا سال ۱۸۸۲ به اتحاد سه‌گانه تبدیل شد. یکی از دستاوردهای بزرگ بیسمارک در سیاست‌های خارجی‌اش عقد قرارداد ضمانتی سال ۱۸۸۷ با روسیه بود.

بعد از اخراج در ۲۰ مارس ۱۸۹۰، توسط ویلهلم دوم، از بیسمارک به طور بی‌سابقه و بی مانند، تقدیر و ستایش به عمل آمد. این تقدیرها بیشتر در:

بناکردن یادبودها و برجها
دادن لقب‌های افتخاری شهروندی و حتا عضویّتی
نامیدن خیابانها، میدانها، مدرسه‌ها و حتا محصولات و تولیدات صنعتی
خلاصه می‌شدند. بیسمارک ۳۰ ژوئیه ۱۸۹۸ در فریدریشسروه درگذشت و در آرامگاهی، کنار همسرش به خاک سپرده شد.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر