لامپ جلبکی لاترو

لامپ لاترو به کمک جلبک دی اکسید کربن را به نور تبدیل می کند.

طراحی به نام مایک تامپسون  یک لامپ زنده‌ی باورنکردنی طراحی کرده است که انرژی آن از جلبکها تامین می شود. لامپ لاترو، انرژی خود را از جلبکهایی به دست می آورد که فقط به نور خورشید، دی‌اکسیدکربن و آب احتیاج دارند. کافی است این لامپ را در خارج از خانه قرار دهید و داخل آن بدمید، به این ترتیب یک باتری زیست‌محیطی برای تامین روشنایی لامپ زنده‌ی خود ایجاد می کنید.

این لامپ به کمک اکتشافات محققان دانشگاه استنفورد و یانسی ساخته شده است. این محققان دریافتند که می توان یک جریان کوچک الکتریکی را به هنگام انجام فتوسنتز در جلبکها به دست آورد. لامپ لاترو، نوعی از باتری را عرضه کرده که انرژی تولید شده توسط جلبک، در طول روز را ذخیره می‌کند و یک حسگر نوری، شدت نور آن را کنترل می کند تا مانع سوءتغذیه جلبکها شود.

تامپسون معتقد است این اکتشاف می تواند منجر به یک انقلاب جلبکی شود! او می گوید: همانطور که پیشرفتهای فناوری نانو، منجر به تولید محصولاتی کارآمد می شود، زندگی گیاهانی مانند جلبکها نیز در آینده می تواند منبع جالبی برای تامین انرژی باشد.

          در حال حاضر لامپ لاترو تنها یک پروژه ایده آل است و باید دید چه کسانی حقیقتاً مایلند که از یک لامپ مانند یک حیوان خانگی مراقبت کنند؟!

[1] Latro

[2] Mike Thompson

[3] Stanford

[4] Yansei

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر