تفکرات سید حسن ابطحی، نویسنده کتاب ملاقات با امام زمان

تفکرات جالب سید حسن ابطحی، نویسنده کتاب ملاقات با امام زمان

سید حسن ابطحی پدر سید محمدعلی ابطحی مشاور و رییس دفتر خاتمی است.

سید حسن ابطحی‌خراسانی (زاده ۱۳۱۴، مشهد) از روحانیون شیعه معاصر می‌باشد.
ایشان در نیمه رمضان سال ۱۳۱۴ هجری شمسی مصادف با سالروز تولد حضرت امام حسن مجتبی در مشهد متولد شد.بدین جهت او را حسن نامیدند.از نظر نسب وی با 30 نسل فاصله از فرزندان حضرت موسی بن جعفر امام هفتم شیعیان محسوب می شود. ایشان قرآن‌ را در سن شش سالگی در مکتب‌خانه‌‌ای به‌ پایان‌ رساند، استاد اخلاق وی بعد از پدرش، حاج ملا آقاجان زنجانی بود که مسیر زندگی ایشان را تغییر داد.حاج ملا آقاجان بوسیله نامه مطالب مورد نیاز را به وی گوشزد می نمود، در آخرین نامه حاج ملا آقاجان به وی که چند روز قبل از فوت حاج ملا آقا جان نگاشته شده بود چنین عنوان گردیده: «تو تنها فردی بودی که مرا تا حدی شناختی»
همچنین از دیگر اساتید وی می توان به آیات عظام بروجردی، شریعتمداری، خمینی، داماد، شاهرودی، محسن حکیم، خوئی، سید عبدالهادی شیرازی و کوهستانی اشاره نمود.

همسر اول ایشان سیده زهرا هاشمی نژاد خواهر شهید سید عبدالکریم هاشمی نژاد بود که در سال ۱۳۸۷ از دنیا رفت و مزار وی اکنون در صحن جمهوری حرم مطهر رضوی واقع در بهشت ثامن می باشد. و همسر دوم ایشان سیده طاهره پور رهنما هستند که اکنون تنها با ایشان زندگی می کنند .
پسران وی عبارتند از: سید محمدعلی (معاون، مشاور و رئیس دفتر رئیس جمهور سابق ایران سید محمد خاتمی) ، سید محمدتقی (رئیس انتشارات بطحاء) ، سید حسین و سید رضا .
حجج الاسلام و المسلمین حجازی و یوسفی نیز داماد های ایشان هستند.

فعالیت های سیاسی

وی در جوانی برای مدتی از یاران نزدیک نواب صفوی محسوب می گردید.آنچه درباره وی مشهور است عضویت و یا سرکردگی انجمن حجتیه است که خود وی بارها در مجامع و سخنرانیها این ادعا را تهمت بی اساس دانسته و در دادگاه ویژه روحانیت نیز هیچ اتهامی از این بابت متوجه وی نبود.در حوادث قبل از انقلاب ایران وی بعنوان یکی از نزدیکان سید کاظم شریعتمداری و با در دست داشتن رهبری مرکز معروف و مهمی بنام کانون بحث و انتقاد دینی در مشهد نقش بسزایی را ایفا می نمود. در جلسات کانون بحث روال بدین طریق بود که هاشمی نژاد سخنرانی می کرد و در آن علیه رژیم پهلوی سخن می گفت و ابطحی بعنوان رئیس کانون در طول هفته به ساواک احضار و تعهد به عدم تکرار می داد.گاهی هم به عکس هاشمی نژاد تعهد می داد و ابطحی سخنرانی می کرد. جریان انجمن های ایالتی و ولایتی، حوادث خونین قم و تبریز و تحریم عید نوروز 57، رفع خطر از جان هاشمی نژاد در حادثه مسجد فیل، حمله به حرم علی بن موسی الرضا توسط سربازان شاه از مواردی هستند که رژیم شاه را وادار به اذعان این مطلب نمود که : « ضمنا دستورات مراقبتي با توجه بشركت عبد الكريم هاشمي نژاد و حسن ابطحي در كانون فوق الذكر كه هر دو از روحانيون افراطي و مخالف ميباشند جهت كانون مورد بحث صادر گرديده است »

نوآوری ها

از مهمترین ابتکارات وی می توان به مراحل هفتگانه تزکیه نفس (یقظه، توبه، استقامت، صراط مستقیم، محبت و تقوا، جهاد با نفس اماره بالسوء و مرحله عبودیت) اشاره نمود که برای اولین بار در تاریخ علمای شیعه این برنامه بصورت عملی توسط یک روحانی بر روی بیش از چهار هزار زن و مرد از همه اقشار، جوان و پیر، افراد دارای تحصیلات عالیه و افراد عامی اجرا و نتایج قابل توجهی نیز داشت که در قالب مقالات و سمینارهای متعدد در دفتر وی واقع در نوبنیاد تهران و دفاتر قم و مشهد ارائه می گردید. همین برنامه ها و مراحل تزکیه نفس که تقریبا در دنیا بی نظیر بوده باعث برانگیخته شدن حسادت حوزویان و زمامداران عرصه دین بخصوص در مشهد و قم گردید. شاگردان وی موظف بودند قرآن کریم را درست بخوانند و معنای آیات را متوجه شوند و بعلاوه هر هفته روی 30 آیه مشخص در زمینه اخلاقیات تدبر نمایند و نتیجه تدبرات خود را نوشته و به دفاتر مرکزی ارسال نمایند.

برخی از ابداعات وی(منظور از ابداعات، بدعت گذاشتن در دین نیست بلکه منظور بکر بودن موضوع و اینکه قبل از وی کسی به آنها توجهی نداشته است می باشد)بصورت تیتروار عبارتند از:

تزکیه نفس اوجب واجبات است و سایر عبادات و اعمال بدون تزکیه نفس خالی از اشکال نیست
تزکیه نفس با تزکیه عمل متفاوت است، چه بسا فردی در ظاهر، اعمال و منش نیکویی داشته باشد ولی در درون از آتش صفات رذیله و حسادت و امراض روحی در فشار و عذاب شدیدی باشد
امتیازهای 16 گانه زن بر مرد از نظر اسلام
متفاوت بودن عصمت 14 معصوم با سایر انبیاء ( عصمت از جهل )
تفاوت حکمت با فلسفه
تفاوت عقل با فکر
حجاب زن پرچم اسلام است ، در هر مملکتی که زنان مقید به حجاب کامل و مخصوصا چادر ببینید بدون شک آن جمعیت مسلمانند و لذا حجاب جنبه شعاریت برای دین اسلام پیدا کرده است
فطرت همان تعلیمات عالم ارواح است
مراحل هفتگانه نزول قرآن(نزول همیشه معنای پایین آمدن مکانی را ندارد بلکه تنزل رتبه معنوی را نیز نزول می گویند بنابراین تعریف قرآن مجید 7 بار از حقیقت اولیه اش تنزل پیدا کرده است
)

معنای امی بودن پیامبر بی سوادی وی نیست بلکه امی لقبی است که بخاطر مکه (ام القری) به ساکنین آن می داده اند و یا معنای دیگر امی درباره پیامبر درس نخوانده بودن ایشان است نه بیسوادی و جهل.
ظهور امام زمان دارای دو مرحله است ظهور صغری و ظهور کبری
ملاقات بدنی با امام زمان ربطی به درجات علم و تقوا ندارد و هر کس بااجازه حضرت امکان ملاقات دارد. ارتباط روحی با حضرت مهدی مهم است که جز با سنخیت روحی حاصل نمی شود و سنخیت روحی جز با تزکیه نفس حاصل نمی گردد
دعاها و عبادات مستحبی داروی امراض روحی هستند بدون تجویز پزشک روح نباید مصرف شوند و الا خطرسازند
تفسیر قرآن غیر از طریق روایات و معصومین از ناحیه هرکس باشد اشتباه است ولی توضیح و تدبر در قرآن ممدوح است.

وی بیش از 50 عنوان تالیف چاپ شده دارد که بعضی از آنها تا 40 بار تجدید چاپ شده و بعضی به زبانهای انگلیسی، اردو و عربی ترجمه و در کشورهای دیگر منتشر شده اند.بیشتر تالیفات وی تعلق به موضوع مهدویت و امام عصر شیعیان حضرت مهدی دارد. بعضی کتب معروف وی عبارتند از :

پرواز روح ( بیش از 40 بار تجدید چاپ )
در محضر استاد جلد 1
درمحضر استاد جلد 2
سیر الی الله جلد 1
سیر الی الله جلد 2
سیر الی الله جلد 3
سیر الی الله جلد 4
ملاقات با امام زمان 2 جلد
مصلح غیبی
مصلح آخرالزمان
انوار صاحب الزمان
انوار زهراء
امیرالمومنین
رسول اکرم
امام مجتبی
توضیح آیات قرآن
وظایف سالک الی الله
جواب مسائل دینی
عالم عجیب ارواح
اتحاد و دوستی
شبهای مکه
پاسخ به 77 مشکل دینی
پاسخ به سوالات فلسفی و اعتقادی
ترجمه قرآن کریم
راه خدا
سوال شما پاسخ ما
پاسخ ما
حل مشکلات دینی
عوامل پیشرفت
دو مقاله (منهج تفسیری قرآن کریم-اثبات اعجاز قرآن کریم)
پاسخ به مشکلات جوانان
پاسخ به سوالات توحید
پاسخ به سوالات نبوت

وی از طرف یک موسسه علمی در سوریه بخاطر ابداع و نوآوری در تالیف کتاب مصلح غیبی از دکتر اسعد علی دکترای افتخاری دریافت نمود.

کتاب مصلح آخرالزمان وی اختصاص دارد به شرح اولین سمپوزیوم اسلام و مسیحیت که در یونان برگزار گردید و با دعوت‌ سید محمد خاتمی، وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی وقت‌‌؛ سید حسن ابطحی در آن‌ سمپوزیوم مساله‌ مهم‌ حکومت‌ واحد جهانی بوسیله‌ مصلح‌ آخرالزمان‌ که‌ روزی‌ برقرار خواهد شد و دنیا تحت‌ پوشش‌ عدل‌ و داد واقع‌ میگردد را از نظر‌ ادیان‌ مختلف بالاخص اسلام، طی مقاله‌ای‌ مطرح‌ نمود و آنچنان‌ مقاله‌ وی مورد توجه‌ دانشمندان‌ قرار گرفت‌ که‌ در مجله‌ های‌ یونان‌ به‌ چاپ‌ رسید و رئیس‌ سمپوزیوم‌ اعلام‌ کرد که‌ در مورد بحث‌ مطرح شده در این‌ مقاله‌ باید سمپوزیوم‌ مستقلی تشکیل‌ شود.

انعکاس مقاله ابطحی در اروپا
کتاب پرواز روح وی اختصاص دارد به شرح 4 سال آشنایی نزدیک وی با حاج ملا آقا جان زنجانی و همچنین شرحی از زندگی بعضی اساتید وی مانند آقایان کوهستانی، شیخ حبیب الله گلپایگانی، شیخ محمد کوفی، سید علی رضوی، شیخ علی فریدة الاسلام کاشانی.

کتاب شبهای مکه وی دائرة المعارفی است از اعتقادات شیعه که بصورت سفرنامه ای تنظیم و مباحثات مولف با علمای سایر ادیان در آن ذکر شده.
کتابهای پاسخ به سوالات وی نیز پرسشهای مطرح شده در طی 40 سال فعالیت کانون بحث و انتقاد دینی است که پاسخ آنها در جلسات بطور زنده داده شده و بعدها در کتاب نیز چاپ شده است.

تاسیس کانون بحث و انتقاد دینی

وی در سال 1341 و پس از بازگشت از تحصیلات نجف و قم در زادگاهش مشهد کانون بحث و انتقاد دینی را تاسیس نمود و در مدت 43 سال فعالیت، هر هفته حدود 30 سوال دینی و اعتقادی پاسخ داده می شد. همچنین در این مرکز تعداد زیادی غیرمسلمان به دین اسلام گرویده اند که امضای آنها در دفتر یادبود کانون ثبت و محفوظ است.« در کتاب مجموعه آثار یاران امام به روایت اسناد ساواک که از طرف وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی منتشر شده پس از مقدمه ای می نویسد : سید حسن ابطحی فعالیت زیادی در مشهد دارد کانونی بنام کانون بحث و انتقاد تاسیس نموده که در آن مشکلات جوانان پاسخ داده می شود سید عبد الکریم هاشمی نژاد نیز با سید حسن ابطحی همکاری می نماید این دو نفر مدرسه ای نیز ساخته اند که طلاب را در آنجا مسکن می دهند» همچنین وی مسجدی را در محله بهایی های مشهد بنام مسجد صاحب الزمان بنا نمود و میدان و خیابان آن محل را نیز با کمک استاندار وقت خراسان بنام صاحب الزمان نامگذاری نمود.امامت این مسجد با خود سید حسن ابطحی بود تا اینکه توسط اداره اوقاف جمهوری اسلامی به اجبار تولیتش از وی گرفته شد.همچنین ساختمان کانون بحث و انتقاد سرنوشت مشابهی پیدا کرد و در سال 1377 به مرکز پژوهشهای شهید هاشمی نژاد زیر نظر دفتر تبلیغات اسلامی تبدیل گردید.

جمهوری اسلامی بدلیل ارادت ابطحی به محمدکاظم شریعتمداری از همان ابتدا به وی بدبین بود. بنابراین کانون بحث و انتقاد دینی پس از انقلاب ایران مورد توجه مقامات رسمی حکومت و ارگان دولتی واقع نشد. اگرچه قبل از انقلاب محل توجه و رفت و آمد محققین، مراجع، نویسندگان بود.در 33 سال حکومت جمهوری اسلامی اگرچه هیچگاه کلامی از سیدحسن ابطحی مبنی بر مخالفت یا حتی نارضایتی از ولایت فقیه شنیده نشد ولی دومرتبه بازداشت و حبس [۲] و سه مرتبه کلیه اموال و دارائیهایش توسط وزارت اطلاعات مصادره شد که در آخرین مرتبه وی وادار به خواندن توبه نامه جلوی دوربین تلویزیون گردید. [۳] همچنین دوستان و نزدیکان وی نیز برای مدتها در حبس و شکنجه بودند تا زمانی که برائت نامه از وی را امضاء نمودند.

در آخرین مرتبه وی در تاریخ 28 خرداد 1385 شمسی به اتهام نشر اکاذیب بهمراه فرزندش سید محمد تقی و حدود 20 نفر از دوستان و شاگردان ممتازش در شهرهای مختلف و بطور همزمان دستگیر و حدود دو ماه در زندان و بیمارستان تحت بازپرسی و اعتراف در زیر دست پزشکان وزارت اطلاعات قرار گرفت.

اکنون

ابطحی اکنون سالخورده شده و با توجه به محدودیتهای رفت و آمد و ممنوعیت تشکیل جلسات و سایر محدودیتهای اعمال شده از طرف دادگاه ویژه روحانیت، در قم و در محلی که قبلا دفتر وی در قم بود ساکن می باشد.

برآمد: ویکیپدیا

دانلود کتاب ملاقات با امام زمان از ایشان   اینجا

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر