سلطان سیگار

king cigarettes

پیش از آنکه به بحث سلطان سیگار بپردازیم دوست داریم بدانم چرا مراجع و فقها سیگار را حرام اعلام نمی کنند؟

سالهاست در آروزی ظهور یک فقیه شجاع هستیم که شهامت به خرج دهد و سیگار را حرام اعلام کند یا لااقل دعا کنیم این چند تایی که هستند شهامت و شجاعت پیدا کنند سیگار را حرام اعلام کنند
واقعا ستم و ظلم آشکار است که سیگار را حرام اعلام نمی کنند
تازه برخی از آنها خودشان سیگار هم می کشند این جای بسی تعجب مضاعف است
چرا شراب حرام است شرابی که لااقل فوایدی هم دارد در قرآن ذکر شده که فواید دارد اما مضرات آن از فواید بیشتر است
چطور سیگاری که سر سوزنی هم فایده ندارد و همه اش ضرر است حرام نیست اما شراب که نزدیک به نصفش فایده است حرام است؟
چطور شراب آلت شیطانی است اسباب شیطان است اما سیگار نیست؟
چطور سکس و همجنس بازی و قمار و شراب آلت و ابزار شیطان هستند اما سیگار نیست؟
اینجا واقعا جای گله از ایت الله میرزا رضای شیرازی هم است که توتون و تنباکو را حرام و در حکم مبارزه با امام زمان اعلام کرد و بلافاصله پس از فسق قرار داد تالبوت فتوی خود را پس گرفت؟
این توهین به امام زمان نیست؟ که برای مقاصد اقتصادی سیاسی مقطعی مورد بازیچه باشد؟ چرا تحریم تنباکو میرزا رضای شیرازی زود لغو شد؟
هر چی درآمد مهم در دنیاست از تجارت چیزهای شیطانی است مثلا سکس و تجارت انسان و شراب وقمار و دخانیات و مواد مخدر و بهانه و عدم شهامت این علما هم احتمالا به خاطر قضیه اقتصادی است
قرار است بشر در جایی در نقطه ای که زمان آن نزدیک است علیه پادشاه ستمگر جهان یعنی شیطان قیام کند
و سیگار اسباب شیطان و هلاکت انسان است و هزاران نفر در اثر سرطان ها ی ناشی از دود آن می میرند و بیش از نصف سیگاری ها به سن هفتاد سالگی نمی رسند! عجیب است که بشر چشم خود را احمقانه روی این قضیه می بندد و کاری نمی کند
تمام پول و درآمد ناشی از سیگار حرام است حتی حرام تراز شراب و قمار و سکس. آنها لااقل کمتر موجب مرگ مردم می شوند!
شاید اگر یک قربانی از سرطان ریه یا دیگر سرطان ها داشتند بهتر می فهمیدند
خب حالا آقای سلطان سیگار ایران!!! نون ات حرام است ودست ات در جیب شیطان است و بلای این سرمایه به جان خودت بر می گردد
شایعات می گوید آقای محسن رضای سلطان سیگار است راست و دروغش را کار نداریم چون آنقدر این مافیا درآمد وحشتناک دارد و رقیب های خطرناک دارد که حاضر هستند به خاطر آن خون هم دیگر را بریزند و بعید می رسد مافیا اجازه دهد تمام این درآمد سیگار دست یک سلطان باشد
جماعتی حرام خوار هستند که دارند از کشتار جوانان و مردم امرار معاش می کنند
آقای محسن رضایی که ادم خوبی است اما اگر واقعا شایعات درمورد کار واردات سیگارش درست باشد باید بداند نانش و درآمدش حرام است و عذاب و مکافات بدی در دنیا و اخرت دارد
اگر سیگار حرام شود چه می شود؟ کلی گیاهان دارویی گران قیمت تر از سیگار داریم که درآمد بیشتری از سیگار دارند خوب آنها را کشت میکنیم
خلاصه از جایی در دنیا از کشوری باید جنبش علیه سیگار شروع شود باید به بشریت و مردم دنیا بفهمانند
کشیدن سیگار یک کار احمقانه است 50 سال دیگر مردم آن زمان به آدمهای این دوران می خندند که چقدر احمق بودند و با وجود آگاهی از مضرات سیگار باز سیگار می کشیدند!
تا زمانی که فقها و علمای شجاعی پیدا نشوند و سیگار را حرام اعلام نکنند مافیای سیگار حاضر به چشم پوشی از درآمد سیگار نیست
سیگار قطعا ابزار و اسباب شیطان است و به حماقت بشر وقتی سیگار می کشد می خندد!

خبر

در شرايطي كه هيچ آمار دقيقي درباره سهم هر يك از برند‌ها در بازار سيگار ايران وجود ندارد، شواهد امر نشان مي‌دهد كه سه برند وينستون، كنت و مارلبورو بيشترين سهم را در بازار دخانيات ايران در اختيار دارند.

به گزارش انتخاب به نقل از ايسنا، درباره بازار سيگار ايران نمي‌توان هيچ وقت با اطمينان صحبت كرد. حاشيه سود فعالان بازار دخانيات هم ‌چندان روشن نيست، اما گفته مي‌شود حاشيه سود برخي برند‌ها به 200 درصد هم مي‌رسد. يعني از محل فروش يك پاكت سيگار با برندي خاص دو برابر قيمت آن، سود خالص به جيب فروشنده ريخته مي‌شود.

دو سيگار وينستون و كنت هم‌اكنون در كشور توليد مي‌شوند و واردات آنها نيز قانوني است. هرچند اين دو برند در بازار سيگارهاي قاچاق شده ايران نيز سهم قابل توجهي دارند، اما سيگار مارلبورو هم توليدش در ايران ممنوع بوده و هم وارداتش؛ بنابراين ردپاي مارلبورو را بايد در بازار سيگارهاي قاچاق ايران جست‌وجو كرد.

مصرف سيگار در ايران بين 60 تا 65 ميليارد نخ برآورد مي‌شود. اگر اين رقم را بر 20 كه تعداد نخهاي موجود در هر پاكت سيگار است تقسيم كنيم، مصرف سيگار پاكتي درايران بين سه ميليارد تا سه ميليارد و 250 ميليون پاكت تخمين زده مي‌شود.

حال اگر قيمت هر پاكت سيگار را در ايران بين هزار تا دو هزار تومان برآورد كنيم، ارزش بازار سيگار ايران بين سه تا 6.5 ميليارد دلار برآورد مي‌شود. هرچند برخي ارزش بازار دخانيات ايران را بيش از اين رقم‌ها مي‌دانند. در هر حال اگر ارزش بازار سيگار ايران را حدود 7 ميليارد دلار تخمين بزنيم، سيگار مارلبورو سهمي حدود يك ميليارد دلاري در اين بازار دارد. اين سهم در حالي به دست آمده كه اين سيگار نه در داخل توليد مي‌شود و نه واردات آن به كشور قانوني است. اين در حالي است كه سيگار‌هاي وينستون و كنت در مجموع بيشترين سهم را در بازار سيگار ايران داشته و ارزش اين سهم بالغ بر سه ميليارد دلار تخمين زده مي‌شود.

براساس آمار، سيگار وينستون حدود 70 درصد از واردات سيگار به كشور را به خود اختصاص مي‌دهد.

از سيگار كنت هم اگر چه آمار دقيقي در دست نيست، اما اين برند جزو سيگار‌هاي پرفروش در بازار ايران محسوب مي‌شود؛ بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه حدود 60 تا 70 درصد بازار سيگار ايران در اختيار سه برند وينستون، مارلبورو و كنت است. اگر برندهاي مربوط به شركت KT&G را نيز به سه برند فوق اضافه كنيم، اين سهم شايد تا 80 درصد هم برسد؛ بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت كه صاحبان توزيع دو سيگار وينستون و كنت و همچنين افراد پشت پرده در قاچاق سيگار مارلبورو به ايران سلاطين سيگار ايران محسوب مي‌شوند.

گفته مي‌شود حجم معاملات عامل توزيع سيگار وينستون در ايران طي يك سال به بيش از 200 ميليارد تومان رسيده كه رقم بسيار بالايي در بازار دخانيات كشور محسوب مي‌شود.

در همين حال گمانه‌زني‌هايي نيز درباره عامليت‌هاي صنعتي سيگار در كشور زده مي‌شود. به اين صورت كه گفته مي‌شود برخي از اين عامليتها جزو مافياي سيگار هستند. اين در حالي است كه آمار نشان مي‌دهد عاملهاي صنعتي سهمي چهار درصدي در بازار سيگار ايران دارند.

سلطان سيگار ايران هر كه باشد هدف نهايي او حفظ سهمش در بازار ايران و ضربه زدن به ساير رقبا به هر قيمتي است. به نظر مي‌رسد در اين بين شركت دخانيات ايران و تصميم‌گيران داخلي در كنترل جنگ غولهاي دخاني نقش كليدي داشته باشند.

 

Share

دیدگاهتان را بنویسیدبازگشت به بالا


Iran
Euratra
output_nrpmHy

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر