برخورد شهاب سنگ با روسیه

Lake Cheko in Tunguska, Siberia

 تصویر سه بعدی عمق دریاچه چکو در تونگوسکا با عمق 164 فوت یا 50 متر حاصل بر خورد شهاب سنگ اواخر ژوئن سال 1908 ایجاد شده است که موجب نابودی میلیون ها درخت در 800 مایل مربع شد.(برآمد)

(Lake Cheko in Tunguska, Siberia)

خبر:

یک شهاب سنگ در حوالی کوه های آرال روسیه در آسمان منفجر شد و تکه های آن بر  روی مناطق مسکونی ربخت که موجب خسارت و وحشت زیاد شد.

روسیه  در تاریخ  معاصر خورد برخورد یک شهاب سنگ  بزرگ را در سیبری ثبت کرده است و به علت وسعت زیاد احتمال برخورد شهاب سنگ ها  به این کشور زیادتر است. شهاب سنگها بیشتر وارد اقیانوس ها می شوند.

به گزارش دوئچه وله

بر اثر سقوط و انفجار قطعات شهاب سنگ در استان چلیابینسک روسیه ۵۰۰ نفر زخمی شدند. بیشتر جراحات در نتیجه شکستن شیشه‌ پنجره‌ها و اصابت آن‌ها به افراد وارد شده است. احتمالا شمار مجروحان بیشتر است.

آمار مجروحان این رویداد، طبق نوشته منابع خبری روسی از مرز ۵۰۰ نفر گذشته است. طبق آخرین خبرها استانداری چلیابینسک اعلام کرد وضعیت در این منطقه تحت کنترل است و تمام تاسیسات حیاتی استان فعالیت عادی دارند. گفته می‌شود که در حال حاضر حدود ۲۰ هزار امدادگر در مناطق آسیب دیده فعالیت می‌کنند.

خبرگزاری ریانووستی از قول سخنگوی اداره اطلاع رسانی وزارت وضعیت اضطراری ملی روسیه اعلام کرد: «طبق اطلاعات اولیه حدود ۱۰۰ نفر از آسیب دیدگان برای دریافت کمک های پزشکی مراجعه کرده‌اند.»

این مقام روسی تاکید کرده است که جراحات آسیب دیدگان شدید نیست. خسارات بویژه در طبقات بالایی ساختمان‌ها وارد شده است.

وزارت وضعیت اضطراری ملی روسیه بدنبال سقوط و انفجار این شهاب سنگ بلافاصله با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «شهاب سنگی در بالای جو منفجر شده و تکه‌های داغ آن وارد لایه پایینی جو در دامنه رشته کوه‌های آرال در مرکز روسیه شده است». در این بیانیه همچنین آمده است: «قطعاتی از این شهاب سنگ در یک منطقه کم جمعیت به زمین برخورد کرده است.»

فروریختن ۶۰۰ مترمربع سقف کارخانه

اما خبرگزاری‌‌ها از افزایش تعداد زخمی‌ها و همچمنین مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی خبر می‌دهند. بر اساس گفته‌ منابع روسی سقوط این شهاب سنگ در استان چلیابینسک و نواحی مجاور آن صبح روز جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۱ روی داده است.

سقوط شهاب سنگ و انفجار آن را می‌توان در فیلمی که توسط مردم عادی گرفته شده نیز مشاهده کرد. تلویزیون روسیه نیز فیلمی از انفجار این شهاب سنگ را در ساعت ۹ صبح به وقت محلی به نمایش گذاشت.

در گزارش‌های مربوط به خسارات همچنین اشاره می‌شود که سقف یک کارخانه‌ی روی که حدود ۶۰۰ مترمربع بوده نیز فروریخته است.

یک خبرنگار مقیم مسکو که درباره‌ی سقوط و انفجار شهاب سنگ گزارش می‌داد به دویچه وله فارسی گفت: «تکه‌های شهاب سنگ تاکنون در ۳ استان روسیه، تومن، کورگان و سوردلوف پخش شده است. تاکنون ده‌ها هزار تویت و همچنین صدها ویدیو در یوتیوب نیز درباره این رویداد منتشر شده است.»

10 شهاب سنگ بیاد ماندنی

۱) قدیمی ترین شهاب سنگ ثبت شده ، شهاب سنگ ان سی شیم ( ensisheim ) است که در ۷ نوامبر سال ۱۴۹۲ به زمین برخورد کرد . محل این برخورد شهر کوچک ان سی شیم در فرانسه بود . قبل از آن که این سنگ ۳۳۰ پوندی (۱۴۹ کیلوگرم) از آسمان در یک مزرعه گندم بیفتد ، یک صدای انغجار بلند منطقه را لرزاند ، تنها شاهد این حادثه یک پسر جوان بود. همانطور که اخبار این اتفاق منتشر می شد ، مردم شهر دور این سنگ جمع شدند و شروع به شکستن قطعاتی از آن برای یادگاری کردند . حتی ماکسیمیلیان شاه آلمان در مسیرش برای جنگ با فرانسه ، در شهر ان سی شیم ، توقف کرد تا این سنگ را ببیند او گفت که این سنگ هدیه ای از بهشت است و معتقد بود که این سنگ نشانه این است که او از نبردی که در پیش دارد ، پیروز بیرون می آید و البته همین طور هم شد . در حال حاضر ، قطعاتی از این سنگ آسمانی در موزه های سراسر جهان وجود دارد اما بزرگترین قطعه در کاخ موزه نایب السلطنه در ان سی شیم در معرض دید عموم قرار دارد .
۲) شهاب سنگ تونگوسکا ( Tunguska ) که در سال ۱۹۰۸ نزدیک رودخانه ی تونگوسکای روسیه منفجر شد . هنوز هم پس از ۱۰۰ سال مورد بحث است . این شهاب سنگ چیزی مثل گودال ایجاد شده توسط ضربه از خود بر جای نگذاشت . چیزی که باید با توجه به حالت طبیعی آن حتماً وجود می داشت . اما دانشمندان معتقد اند که در حدود ساعت ۷ صبح در ۳۰ ژوئن ، یک شهاب بزرگ در آسمان درخشید و به صورت یک توپ عظیم منفجر شد و تا شعاع ۱۳ مایلی جنگلها را در بر گرفت ، خانه ها را منفجر کرد و آدم ها و حیوانات را سوزاند .
دانشمندان منطقه را کاوش کردند و نه تنها اثری از شهاب سنگ که اثری از یک گودال هم هرگز پیدا نشد . نظریاتی که به توطئه مشکوک هستند، ادعا می کنند که چیزی که در آن روز واقعاً با زمین برخورد کرد یک سفینه فضایی بیگانه یا شاید حتی یک سیاه چاله بوده است .
۳) در ۹ اکتبر ۱۹۹۲، میسل نپ در حال پرسه زدن در پیکس کیل نیویورک بود که یک سقوط با صدای بلند او را از جا پراند . وقتی بیرون دوید تا بفهمد چه شده ، دید که یک سنگ به اندازه یک توپ فوتبال شورولت مالیبوی او را له کرده است و حفره ای در جلوی خانه اش به وجود آورده است . وقتی که میسل به پلیس خبر داد ، پلیس آن سنگ را ضبط کرد و نهایتاً به موزه تاریخ طبیعی آمریکا در منهتن تحویل داد .
آیا یک شهاب سنگ دایناسور ها را از روی زمین محو کرد ؟

۴) بر حسب خسارت ، یک شورولت مالیبوی قرمز رنگ در برابر یک جمعیت چیزی نیست . اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که یک شهاب سنگ مسئول انقراض دایناسورها بوده است . این نظریه می گوید که در حدود ۶۵ میلیون سال قبل یک سیارک با عرض ۶ مایل (۸۸۵۰) متر با زمین بر خورد کرد گودالی به عرض ۱۱۰ مایل (۱۶۰ کیلومتر) ایجاد کرد و مقدار زیادی از خاک و گرد را وارد جو کرد . دانشمندان معتقدند که این برخورد چندین سونامی بزرگ ، آتش سوزی های فراگیر، باران اسیدی و گرد و غبار را موجب شد . گرد و غبار هم نور خورشید را برای چندین هفته یا ماه از زمین دریغ کرد . چرخه غذایی را مختل کرد و نهایتاً دایناسورها را از زمین محو کرد . این تئوری بحث انگیز است اما طرفداران این نظریه به گودال عظیم Chixulub در یوکاتان مکزیک به عنوان محل بر خورد شهاب سنگ اشاره می کنند . اما مخالفان این نظریه معتقدند که این گودال ۳۰۰ هزار سال یا بیش از ۳۰۰ هزار سال قبل از انقراض دایناسورها ایجاد شده است . برخی هم معتقدند که چند برخورد شهاب سنگی مجزا موجب محو شدن دایناسور ها از روی زمین شده است (یعنی به جای یک برخورد بزرگ چندین برخورد موجب این پدیده شده است ) احتمالاً دانشمندان برای چند قرن آینده در مورد این موضوع به بحث خواهند پرداخت. حداقل تا زمانی که یک شهاب سنگ بزرگ به زمین برخورد کند و همه مارا از زمین محو کند .
۵) وقتی که در ۲۶ مارس سال ۲۰۰۳ کولبی ناوارو پشت کامپیوترش نشست ، اصلاً فکر نمی کرد که یک شهاب سنگ دارد می آید تا به سقف خانه ی او در پارک فارست ایلیونویز برخورد کند ، چاپگرش را خرد کند ، به دیوار برخورد کند و برگردد و نهایتاً در کنار قفسه ی بایگانی جا خوش کند . این سنگ حدوداً چهار اینچی (حدودا ۱۰ سانتی متر ) قسمتی از یک بارش شهابی بود که منطقه ی شیکاگو را هدف قرار داده و به حداقل ۶ خانه و ۳ اتومبیل صدمه زده بود . دانشمندان می گویند که قبل از آن که این سنگ بزرگ چند تکه شود ، احتمالاً به اندازه ی یک خودرو بوده است . باید خدا را به خاطر این الطافش شکر کرد .

شهاب سنگ ها همیشه تکه های بزرگی از سنگ نیستند .

۶) شهاب سنگ هوبا که در مزرعه ای در نامیبیا در سال ۱۹۲۰ یافت شد ،سنگین ترین شهاب سنگی است که تا کنون یافت شده است.این سنگ که حدود ۶۶تن وزن داشت ،ظاهراً ۸۰ هزار سال قبل در این مکان افتاده است .علی رغم چثه عظیم این سنگ هیچ گونه گودالی برجای نگذاشته است که این باعث شده تا دانشمندان به این نتیجه برسند که این سنگ با زاویه ای کم وطولانی وارد جو زمین شده است.برطبق گزارش ها این سنگ تاسال ۱۹۲۰ همچنان نامکشوف بود تا این که یک کشاورز گاو آهنش به آن برخورد کرد. با گذشت سال ها ،فرسایش وتخریب ونمونه برداری های علمی این سنگ را به ۶۰ تن رساند ،اما در سال ۱۹۵۵ دولت نامیبیا این سنگ را به عنوان یک اثر ملی شناخت و هم اکنون این سنگ یک جاذبه توریستی معروف است.
۷) در شب کریسمس سال۱۹۶۵ بزرگترین شهاب سنگ بریتانیا هزاران تکه را به صورت بارش شهابی برروی شهر بارون در لستر شیر فرستاد . موزه ها سریعاً شروع به پیشنهاد پول در قبال دریافت تکه های شهاب سنگ کردند وموجب شدند که شهر آرام قبلی پر از شکارچیان شهاب سنگ وماجراجویان از سراسر جهان شوند. در دهه های بعد این اثر طبیعی ادامه یافت تا موجب شیفتگی مشتاقان شهاب سنگ شود وهم اکنون می توان تکه های شهاب سنگ را به صورت اینترنتی خرید.
۸) اگر به خاطر شهاب سنگ ۱۶۰ فوتی (حدوداً ۵۰ متری ) که ۵۰ هزار سال پیش در کویر شمالی فرود آمد نبود، شاید الآن آریزونا چیزی برای گفتن نداشت . این شهاب سنگ گودالی به عرض ۱ مایل (۱۶۱۰متر) وعمق۱۷۰ فوت(حدوداً ۱۷۴ متر) ایجاد کرد. امروزه این مکان به نام گودال بارینریا یا گودال شهاب شناخته می شود که یک مکان توریستی معروف به حساب می آید.دانشمندان معتقدندکه شهاب سنگی که این گودال را بوجود آورده ،با سرعت ۲۸۶۰۰مایل بر ساعت (حدود۴۶ هزار کیلومتر برساعت) با زمین برخورد کرده است . این برخورد انفجاری ۱۵۰ مرتبه قوی تر از انفجار اتمی هیروشیما ایجاد کرده است.احتمالاً خود شهاب سنگ درطی انفجار ذوب شده است وغباری از نیکل وآهن گداخته در محیط اطراف پراکنده کرده است .
۹) رد فورت دام در آفزیقای جنوبی محل بزرگترین گودال ناشی از برخورد روی زمین است با ۱۸۶ مایل (۳۰۰ کیلومتر عرض). وقتی که در حدود ۲ میلیارد سال قبل این گودال بوجود آمد گودال chixulub در مکزیک در مقایسه با ان بیشتر شبیه یک جوجه شد.امروز گودال اصلی که توسط یک شهاب سنگ ۶ مایلی ایجاد شده است ، دچار فرسایش شده است اماچیزی که باقی مانده است گنبدی است که بوسیله فروریختن دیوار های گودال به وجود آمده است. این فرو ریزی دیوار ها موجب حرکت روبه بالای سنگ ها ی گرانیت از مرکز محل برخورد شهاب سنگ شده است (وگنبد را بوجود آورده است).
۱۰) دومین شهاب سنگ بزرگ پس رد فورت دام، ساد بری بیسین است که گودالی به ابعاد ۴۰ مایل (۶۴کیلومتر) طول ،۱۶ مایل (۲۶ کیلومتر) عرض و۹ مایل (چهارده کیلومتر) عمق دارد .این گودال بوسیله برخورد یک شهاب سنگ عظیم الجثه که یک میلیارد وهشتصد وپنجاه میلیون سال قبل به زمین برخورد کرده است ،بوجود آمده است . این گودال که در استان انتاریو در کانادا قرار دارد در واقع محل زندگی حدود ۱۶۲ هزار نفر است. درسال ۱۸۹۱ شرکت مس کانادا شروع به استخراج مس از بیسین کرد، اما به زودی معلوم شد که این گودال علاوه بر مس ،نیکل هم دارد که ارزشمند تر از مس است. این موجب شد تا معدنچی ها روش کاررا تغییر دادند. امروزه شرکت بین المللی نیکل ، از بیسین ومعادن آن ۱۰ درصد کل نیاز نیکل جهان را تأمین می کند.

تاریخچه شهاب سنگها

یونانیان باستان ، شهابها را به عنوان ستارگان تیر کشنده می‌شناختند، ولی می‌دانستند که آنها سقوط می‌کردند، جمعیت ستارگان آسمان ثابت می‌ماند. ارسطو معتقد بود که ستاره تیر کشنده پدیده‌ای است موقعی که ناشی از چیزی است که در جو زمین روی می‌دهد. از آن زمان این اجسام را شهاب نامیدند.
شهاب سنگهای باستانی
شهابهایی را که به سطح زمین می‌رسند ، شهاب سنگ می‌گویند. نیاکان ما حتی ناظر سقوط برخی از این شهاب سنگها بوده‌اند.
گفته می‌شود که هیپاوکوس از مردم فنیقیه گزارشی از یک چنین سقوطی داده است.

تصور می‌شود که حجرالاسود یعنی سنگ سیاه کعبه در مکه ، یکی از این شهاب سنگهاست و حرمت آن بواسطه آنست که مبدأی آسمانی داشته است.

ایلیاد به کلوخه زبری از آهن اشاره می‌کند که در مراسم تشییع جنازه به پاتروکلوس هدیه شد. این سنگ می‌بایستی مبدأی شهابی داشته باشد، زیرا آن زمان عصر برنز بود و هنوز استخراج و ذوب سنگ معدن آهن متداول نشده بود. در واقع آهن شهابی احتمالا بیش از 3000 سال پیش از میلاد بکار می‌رفته است.
جرقه مطالعه
در 13 نوامبر سال 1833 ، ایالات متحده آمریکا در معرض بارانی شدید قرار گرفت که لئونید یا اسدی نامیده می‌شدند، زیرا به نظر می‌رسید که از نقطه‌ای واقع در صورت فلکی اسد می‌تابند. در آن هنگام این شهابها به مدت دو ساعت در آسمان به نمایش آتش بازی جالب توجهی پرداختند و درخشش آسمان به حدی رسید که نه تا آن زمان دیده شده بود و نه بعدها دیده شد. تا آنجا که می‌دانیم هیچ شهاب سنگی به زمین نرسید. اما این منظره شگرف ، انگیزه بررسی شهابها شد و اخترشناسان برای نخستین بار بطور جدی به مطالعه آنها پرداختند.

چند سال بعد «یونس یاکوپ برسالیوس» ، شیمیدان سوئدی ، کار تجزیه شهاب سنگها را آغاز کرد. نتیجه چنین تجزیه‌هایی اطلاعاتی ارزشمند درباره عمر کلی منظومه شمسی و حتی ساختمان عمومی شیمیایی جهان در اختیار اخترشناسان قرار داد.
وقایع و فجایع
در کوکونینو واقع در آریزونا دهانه مدوری وجود دارد که قطر آن حدود 1200 متر و عمق آن 180 متر است. اطراف این دهانه را تا ارتفاع 30 تا 50 متر خاک پوشانده است. این دهانه شبیه دهانه‌های آتشفشانی کره ماه به نظر می‌رسد. مدتها تصور می‌شد که این دهانه مربوط به یک آتشفشان خاموش است. اما یک مهندس معدن به نام «دانیل مورو بارینگر» معتقد بود که این دهانه نتیجه برخورد یک شهاب سنگ با کره زمین است. از آن به بعد این دهانه ، حفره بارینگر نامیده شده است. منشأ شهابی این دهانه با کشفی که در سال 1906 به عمل آمد، مجددا تأیید شد. این دهانه حدود چهل هزار سال پیش ایجاد شده است.

3500 سال پیش ، شهاب سنگ واکاموارتا در شیلی به زمین اصابت کرد که حدود 1 متر عرض و چندین تن وزن داشت.

در سال 1908 بر اثر سقوط یک شهاب سنگ در سیبری شمالی ، چاهی حفر شد که قطر دهانه آن متجاوز از 45 متر بود و همه درختانی را که در 30 کیلومتری اطراف محل سقوط بود، از جا کند. خوشبختانه این منطقه غیر مسکونی بود. اگر این شهاب از همین قسمت آسمان حدود 5 ساعت بعد سقوط می‌کرد ، ممکن بود در سن پطرزبورگ که تا آن زمان پایتخت روسیه بود ، فرود آید. اگر چنین اتفاقی می‌افتاد ، شهر سن پطرزبورگ چنان ویران می‌شد که گویی با یک بمب هیدروژنی ویران شده است، وزن این شهاب سنگ حدود 40000 تن بود.

یک بار یک شهاب سنگ به وزن چندین کیلوگرم در وسط اتاق نشیمن یک خانواده آمریکایی سقوط کرد.

شهاب سنگی به اندازه یازده سانتیمتر ، در سال 1991 درست در فاصله 3.5 متری دو پسر بچه در ایالت ایندیانای آمریکا سقوط کرد.

در سال 1992 ، یک شهاب سنگ 12 کیلوگرمی به صندوق عقب اتومبیلی که در پیکسویل نیویورک پارک شده بود، برخورد کرد. گزارش شده است که این قطعه از گوی آتشین که درخشانتر از ماه بود، جدا شد و هنگامی که با سرعت 700 کیلومتر در ساعت در آسمان در حرکت بود، تکه تکه شد. عده زیادی از این واقعه فیلم تهیه کردند. از اطلاعات فوق توانستند از منشأ این اجرام اطلاع حاصل کنند که مدار آن در فاصله سه واحد نجومی و در نزدیکی مدار زهره قرار داشته است.

یک حفره شهابی ، به نام «گاسربلاف» در استرالیا وجود دارد که 22 کیلومتر عرض دارد و دور آن کوه است. این حفره 130 میلیون سال پیش تشکیل شده است و شاید قدیمیترین گودال شهاب سنگی روی زمین باشد.

کشف عامل انفجار بزرگ سیبری

دانشمندان می‌گویند به سرنخ‌های جدیدی درباره واقعه سال 1908 تونگوسکا دست پیدا کرده‌اند؛ حادثه‌ای که در آن حدود 80 میلیون درخت در سیبری نابود شد
به گزارش بی‌بی‌سی، دانشمندان می‌گویند پس از پرتاب هر شاتل به فضا مقداری آب به‌صورت نامنظم در فضا پخش می‌شود که ابرهایی در قطبین پدید می‌آورد.

با توجه به این موضوع آنها اعلام کرده‌اند در سال 1908 هم که حادثه تونگوسکا اتفاق افتاد چنین ابرهایی در آسمان مشاهده شده است. با توجه به این شواهد دانشمندان می‌گویند احتمالا یک ستاره‌دنباله‌دار یخی در آن سال باعث بروز این حادثه عظیم شده است.

با گذشت حدود 100سال از این واقعه هنوز دانشمندان نتوانسته‌اند به‌صورت قطعی اعلام کنند که تونگوسکا دقیقا به خاطر ورود چه جسم خارجی به زمین روی داده است؛

یک سیارک، ‌یک شهاب سرگردان یا یک جسم خارجی دیگر. تنها نکته قابل اعتمادی که در این واقعه مشخص شده اینکه در طول شب این حادثه، آسمان بسیار درخشان بوده است؛ به‌صورتی که در بسیاری از نقاط زمین و به‌ویژه انگلستان مشاهده می‌شده است.

دانشمندان که در این باره تحقیق کرده‌اند، می‌گویند این درخشندگی به خاطر وجود بیش‌از حد آب در جو‌های بالایی زمین بوده است. آنها علت وجود این مقدار آب در جوهای بالایی زمین را واردشدن یک ستاره‌دنباله‌دار یخی به جو زمین می‌دانند.

در این حادثه که نزدیک کراسنویارسک روسیه در سیبری اتفاق افتاد میلیون‌ها درخت به خاطر یک انفجار شدید نابود شدند.

رویداد تونگوسکا

حادثه‌ی تونگوسکا در صبحگاه ۳۰ ژوئن ۱۹۰۸ به شکل انفجار بسیار عظیمی در نزدیکی رودخانه پودکامنایا تونگوسکا (Podkamennaya Tunguska River) در سیبری رخ داد. مرکز انفجار با مختصات ۶۰٫۸۸۶N, 101.894°E به کمک کارهای لئونید کولیک چند سال پس از واقعه معرفی شد. اعتقاد بر این است که علت واقعه، انفجار یک تکه از یک دنباله‌دار یا سیارک در ارتفاع ۵ تا ۱۰ کیلومتری سطح بوده است، که بر اثر تلاشی یک قطعه کمتر از ۱۰۰ متر با انرژی انفجار حدود ۱۰۰۰ برابر انفجار بمب اتمی هیروشیما در جنگ جهانی دوم. در اثر این واقعه بیش از ۸۰ میلیون درخت در این منطقه نابود شدند.

رویداد یا انفجار تونگوسکا، در ساعت ۷:۱۴ صبح روز سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۲۸۷ انفجار مهیبی در نزدیکی رودخانه تونگوسکا واقع در پودکامنایا که در حال حاضر به عنوان سرزمین کراسنویارسک روسیه شناخته می‌شود به وقوع پیوست. هر چند امروزه نیز دلیل این انفجار موضوع بحث است ولی عموما علت آن را مربوط به انفجار یک قطعه سنگ آسمانی بزرگ یا ستاره دنباله‌دار، در ارتفاع ۱۰–۵ کیلومتری از سطح زمین می‌دانند.

مطالعات مختلفی جهت تخمین اندازه این جسم صورت گرفته و با توافق کلی پهنای آن را چند ده متر برآورد کرده‌اند. با وجودی که این شهاب یا ستاره دنباله دار در هوا منفجر شد و به طور مستقیم به سطح زمین برخورد نکرد ولی این رویداد هنوز هم به عنوان یک ضربه تماسی قلمداد می‌گردد.

برآوردهای انجام گرفته از محدوده انرژی حاصل از انفجار از ۵ مگا تن تا بیش از ۳۰ مگا تن ماده انفجاری تی‌ان‌تی، و به احتمال زیاد ۱۵–۱۰ مگاتن می‌باشد. این مقدار تقریبا به اندازه قدرت انفجار هسته‌ای-حرارتی موسوم به قلعه براوو است که توسط ایالات متحده آمریکا در اواخر ماه فوریه سال ۱۹۵۴ آزمایش گردید؛ در حدود ۱۰۰۰ بار قدرتمندتر از انفجار اتمی هیروشیما و در حدود یک سوم قدرت انفجار بمب تزار است که بزرگترین سلاح هسته‌ای آزمایش شده توسط بشر است.

بیش از ۸۰ میلیون درخت در این انفجار ریشه کن شدند.
در این انفجار بیش از ۸۰ میلیون درخت در مساحتی بالغ بر ۲۱۵۰ کیلومترمربع ریشه‌کن شدند و شوک ناشی از انفجار برابر ۵ در مقیاس ریشتر تخمین زده شده‌است. شدت چنین انفجاری قادر به تخریب کلانشهر بزرگی می‌باشد و احتمال چنین برخوردی به لزوم بحث در مورد راهکارهای انحراف سیارک‌ها تاکید می‌نماید.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


یک پاسخ برای “برخورد شهاب سنگ با روسیه


بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر