نابودی اکوبوم زاینده رود

 باز و بسته کردن همیشگی رودخانه زاینده رود جانداران آبزی چند هزار ساله آن را نابود کرده است. اصولا دیگر در دنیا رغبتی برای ساختن سدهای بلند که موجب تخریب گسترده زیست بوم می شود وجود ندارد

سد زاینده رود هم باعث نابودی رودخانه زاینده رود شده است و هم اکوسیستم جانوری گیاهی و جانوری در پیوند با اب آن را نابود کرده است. روزی زاینده رود زنده  بود و زاینده. اما اکنون مرگ آور شده و مرده و کسانی که آب زاینده را کامل خشک می کنند به فکر ماهی ها قورباغه ها و لارو حشرات سخت پوستان و ده ها جاندار دیگر مرتبط با آب ان بودند؟

لااقل می بایست می گذاشتند یک باریکه کوچک از اب جاری باشد تا پناهگاه امن ماهی ها و دیگر جاندران می بود اما این رفتارها نابخردانه و بدون کارشناسی است شاید ده ها گونه اکنون از آنجا منقرض شده باشند. چرا در ایران پیش از انجام کاری از پژوهشگران درباره نتایج کار خود پرسش نمی کنند؟

دیگر در هیچ جای جهان سد بلند نمی سازند چون سده مخرب ترین اثرات را بر اکوسیستم و محیط زیست دارند! یکی از این موارد خشک شدن دریاچه ارومیه است! در واقع دریاچه ارومیه تغییر مکان داده و الان به پشت سدهای پیرامون آن رفته است!

همین داستان برای زاینده رود باستانی هم رخ داده است و اگر این روند ادامه پیدا کند دیگر هیچ وقت اصفهان و زاینده رود سر زنده نخواهد شد!

به جای آن سدهای مخرب سد های کوتاه و پست بسازنند و طوری شود که رودخانه ها را پر آب تر به نظر برسند نه اینکه خشک شوند و اکوبوم و تمام دخیره زیستی هزاران ساله جانوری و گیاهی آن نابود شود

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر