فسنقر کجاست؟

فسنقر شهرکی در در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی سبزوار نزدیک فرودگاه است. نام اصلی آن پاسنگر Posangar  هست که بعد از هجوم اعراب به فسنقر دگرگون شد. در سرشماری 2006  شمار جمعیت 1119 نفر و 319 خانواده بوده است. تاریخنویس مشهور ابوالفضل بیهقی هم از همین بخش بوده است. منطقه بسیار محروم وفاقد امکانات است.

دهخدا> فسنقر. [ ف َ س َ ق َ ](اِخ ) ده ی از بخش حومه ٔ شهرستان سبزوار که دارای 1384 تن سکنه است . آب آن از قنات و محصول عمده اش غله ، پنبه و زیره است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

fasanghar2

Coordinates:  36°06′12″N 57°33′51″E

بقعه بیلدر باشی
این بنا که به امامزاده نیز شهرت دارد، در روستای فسنقر در حومه شهرستان سبزوار واقع است. صاحب بقعه از دولتمردان صفوی بوده که در سال 1025 در زمان حکومت شاه عباس اول در گذشته است، وی میرمحمد شریف حسینی، فرزند میرمحمدطاهر، بیلدار باشی سبزوار بوده است.

 

 

yakhchal

یخچال های باستانی در فسنقر

تعزیه

تعزیه خوانی در فسنقر

یک فسنقری تعزیه خوان!

و این هم چهره واقعی فسنقر!

با سلام. ما عده ای از جوانان روستای فسنقر از بخش مرکزی هستیم. روستای ما مشکلات عدیده ای دارد اما به هرجا مراجعه کردیم کسی پاسخگو نیست مسئولین محترم شهرستان: در ده ما با وجود 400خانوار سکنه حمام وجود ندارد . اب لوله کشی ما شور است.( مشکلی که چهار روستای حارث آباد ، فسنقر ، برزو و حسین آباد با آن مواجه هستند ) و جوانان روستا اغلب بیکارند چون شغلی وجود ندارد اگر کسی پیدا شود و حرف ما را به گوش مسئولین سبزواری برساند یک عمر سپاسگزارش هستیم.

فسنقر

فسنقر یکی از محروم ترین جاهای کشور است

شاید به خاطر حسین فسنقری هم که شده با توجه به گرایش مردم به ایشان ، به اینجا رسیدگی بیشتری شود تا آباد گردد

fasanghar

 

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر