جمهوری یاقوتستان!

جمهوری یاقوتستان!

امروز برای جستجوی تاثیرات آب و هوایی منطقه یاکوت سیبری بر جهان دنبال مقاله می گشتم که متوجه شدم یاکوت همان یاقوت است و پژوهشگران غربی که اولین بار قرن 18 آنجا رفتند مردمش را با زیور آلات فراوان دیدند. معدن معروف الماس یاکوتا هم آنجاست که یکی از سوال های مناظره ریاست جمهوری 92 ایران بود. سیبری سرزمین ناشناخته و عجیبی است و اتفاقات مهم زمین شناسی و آب و هوایی در آنجا رخ داده که من در بخشی از مقاله ام به آن می پردازم اما جالب تر برای من این بود که آنها خود را ساخا می نامند و نام جمهوری آنها ساخا هست. ساخا همان ساکا است و در زبان روسی ک بیشتر خ تلفظ می شود. مانند ساکار (شکر) که ساخار گفته می شود. ساکا به احتمال قوی همان اقوام آریایی یعنی سکاها هستند که از سیبری تا بالکان غرب دریای پنتیک (دریای سیاه) گسترده بودند و بعید هم نیست قوم هم نژاد هم زبان ایرانی “توران” همین ساخاهای سیبری بوده باشند. البته امروزه آن نواحی مانند بسیاری مناطق دیگر از مناطق گسترش یافته ترک نشین پس از حمله مغول و سلجوقیان شده اند.

دانسته ای از ویکیپدیا در زیر آورده شد.

یاقوتستان (به روسیرسپوبلیکا ساخا (یاکوتیا) )Республика Саха (Якутия))) (نام‌های دیگر: یاکوت، یاکوتیه، ساخا) یکی از جمهوری‌های روسیه است که در ناحیه فدرال خاور دور قرار گرفته‌است. پایتخت آن شهر یاکوتسک و جمعیت آن ۹۵۸٬۵۲۸ نفر است. (آمار ۲۰۱۰).

این جمهوری با جمهوری خودمختار چوکوت، استان ماگادان، کرانه خاباروفسک، استان آمورسکایا، کرانه زابایکالسکی، استان ایرکوتسک و کرانه کراسنیارسک همسایه و مجاور می‌باشد. جمهوری یاقوتستان در ۲۷ آوریل ۱۹۲۲ بنیاد شد.

انسان در دیرینه کهن در سرزمین امروزی یاقوتستان ساکن گردید. باستان‌شناسان معتقدند که انسان در دوران پارینه‌سنگی در این سرزمین ساکن شد. اولین آثار باستانی کشف شده در این منطقه از سه میلیون تا سه هزار سال پیش تخمین زده شده‌اند.

ریاست جمهوری

ریاست جمهوری یاقوتستان بعهده رئیس جمهور بوده که همزمان به عنوان رئیس قوه مجریه و به مدت ۵ سال تعیین می‌گردد.

پارلمان

نمایندگان عالی، ارگانهای نظارت کننده و قانونگذار جمهوری یاقوتستان بدست شورای دولتی و یا همان پارلمان جمهوری اداره می‌گردند. نام محلی این شورا به نام (ایل تومن) معروف است. پارلمان جمهوری ساخا از ۷۰ نماینده تشکیل شده و به مدت ۵ سال انتخاب می‌گردند. در حال حاضر ریاست پارلمان جمهوری یاقوتستان به عهده آقای باسی گیسف است (از تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۰۸)

دولت

دولت در جمهوری یاقوتستان به عنوان قوه مجریه در این جمهوری تلقی می‌گردد. ساختمان و اجزای دولت توسط رئیس جمهور و هیئت دولت تعین می‌گردند. در حال حاضر دولت جمهوری یاقوتستان را یک نخست وزیر، دو قائم مقام، پنج معاون، هفده وزیر و سه نماینده کمیته دولتی تشکیل می‌دهند. از فوریه ۲۰۰۳ میلادی نخست وزیر این جمهوری آقای بوریسوف بوده که در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۰۷ مجدداً به این سمت منصوب گردید.

جغرافيا

جمهوري ياقوتستان در قسمت شمال شرقي سيبري واقع شده‌است. ياقوتستان، بزرگترين منطقه تابعه فدراسيون روسيه و همچنين بزرگترين واحد ارضي-منطقه‌اي در جهان محسوب مي‌گردد.
در داخل اين جمهوري درياچه‌هاي بزرگ بوستاخ و لابينکيير قرار گرفته‌اند.
منطقه ساعتي جهاني

سه منطقه ساعتی (نصف النهار) در داخل یاقوتستان وجود دارد که عبارتند از:

– منطقهٔ غربی و مرکزی که در آن بزرگترین نقاط پرجمعیت یاکوستک، ناریونگری و میرنی قرار دارند UTC+۹ و در تابستان UTC+۱۰

– ناحیه تومپونسکی و اوست- مایسکی اولوس که شامل نقاط مسکونی ورخویانسک و خاندیگا می‌باشد UTC+۱۰ و در تابستان UTC+۱۱

– قسمت شرقی که شامل حوزه رودخانه ایندیگیرکا و کولی می‌ومناطق مسکونی اوست – نیه را، اوی میاکن، سردنوکالی مسک و چرسکی می‌باشد UTC+۱۱ و در تابستان UTC+۱۲

اقتصاد

صنايع اين جمهوري بسمت استخراج و غني سازي مواد خام سوق داده شده‌است. داراي منابع طبيعي ثروتمندي است. در سرزمين ياقوتستان بزرگترين معدن استخراج اوران که ذخاير آن بعد از عمليات اکتشافي در حدود ??? هزار تن تخمين زده شده‌است موجود مي‌باشد.
بخشهاي مختلف صنايع عبارتند از:
– فلزات رنگي، بيشتر الماس و طلا(در حدود 90٪  الماس و در حدود  ۲۴٪  طلاي روسيه در اين جمهوري استخراج مي‌گردد). شرکت سهامي آلروسا که بزرگترين شرکت توليد کننده الماس و دومين شرکت در فروش الماس در سطح دنيا مي‌باشد.
– صنايع ذغالسنگ
– توليد مطالح ساختماني
– صنايع جنگل و چوببري
– تعميرات ماشينهاي صنعتي
– صنايع سبک و غذايي

گودال اوداچنايا.
[ياکوت|ياکوت‌ها]] (50٪)[روس|روس‌ها]] (37.7٪)] و اوکرايني‌ها (7٪) گروه‌هاي اصلي جمعيت اين سرزمين اند. زبان‌هاي رسمي نيز شامل زبان ياکوتي از زير مجموعه زبانهاي ترکي(که60? مردم منطقه به آن سخن مي‌گويند) و زبان روسي است.

به غير از جشنهاي عمومي و رسمي در روسيه، در جمهوري ياقوتستان روزهاي ديگري به عنوان جشن ثبت گرديده‌است که عبارتند از:
– 27 آوريل(8 ارديبهشت) – روز جمهوري ياقوتستان
– 21 ژوئن(1 تير) – جشن ملي ا1سي آخ     (جشنهایی که در تاریخ 21 ماه های میلادی باشند ریشه آریایی ایرانی دارند)
– 27 سپتامبر(6 مهر)- روز اعلان قبول حق حاکميت جمهوري ساخا(ياکوتيا)

yakuta

گودال اوداچنایا

هفتمین دهانه برخوردی بزرگ شهاب سنگ هم در شمال این ایالت بوده است به نام Popigai crater

جالب این جاست دولت روسیه بزرگترین معدن الماس دنیا را در زیر سطح این دهانه برخوردی پیدا کرده است

yakuta2

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 پاسخ برای“جمهوری یاقوتستان!

 1. حامد گفت:

  “توران” سرزمین ترکان بوده است،و آنهایی که در یاقوتستان زندگی میکنند به زبان یاقوتی یا به قول خودشان به زبان تورکی که از زیر شاخه های زبان ترکی میباشد صحبت میکنند.در ضمن آنها از نژاد ترکان قدیم هستند نه ایرانی!!!!

  • اهورا نیوز گفت:

   نه برادر توران در شاهنامه به کسانی اطلاق شده که هم نژاد وهمخون و هم دین ایرانی ها بودند وحتی هم زبان بودند یا نزدیکی زبانی داشتند و با توجه خصوصیات شاهنامه تورانی ها احتمالا همین روس ها یا اسلاو ها و سکاها بودند
   محمود غزنوی حدود بیست هزار شعر افزوده وجعلیات وارد شاهنامه کرده و اونها بودند که وازه ترک رو وارد شاهنامه کردند و این قضیه ثابت شده است اما اینکه الان زبانشان ترکی هست اره بعید نیست چون قومیتها جابچا شدند مخصوصا زبان ترکی حتی تا ترکیه و ایران با سلجوقی ها منقل شده اما نژادشون ترک یا ترک خالص نیست بلکه ترک زبان هستند


بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر