آواز درمانی

آواز خواندن Vocal Therapy در درمان بیماری های روانی و شیزوفرنی بسیار مهم است. همینطور در تقویت مغز و تصمیم گیری نقش مهمی دارد.

“سوزانا هانسر” رییس دپارتمان موسیقی درمانی در دانشگاه موسیقی برکلی می گوید:”وقتی به جای حرف زدن آواز می خوانید در صدایتان آهنگ موسیقی و اوج دارد که باغث می شوند بتوانید خود را عمیق تر بیان کنید. از آنجا که خواندن عملی درونی است(که به بدن ما مربوط می شود) مطمئنا تغییراتی را در جسممان پدید می آورد.”

ـ آواز خواندن استرس و درد را کاهش می دهد 

   بر اساس گفته های پاتریشیا پرستون متخصص موسیقی درمانی تحقیقات ثابت کرده است که آواز خواندن موجب پایین آوردن ضربان قلب فشار خون و استرس می شود. او از آواز برای کمک به بیمارانی که از انواع مختلف بیماری ها و مشکلات روحی و فیزیکی رنج می برند استفاده من کند. او می گوید:” برخی افرادی که دچار آسیب های روانی شده انذ گاهی اوقات دوست دارند بدن فیزیکی شان را ترک کنند. به نظر می رسد که آواز خواتدن خیلی از راه های عصبی را که درد ار آن عبور می کندمی بندد.

ـ آواز خواندن برای سالخورده ها

آواز خواندن به صورت دسته جمعی فواید زیادی را برای افراد سالخورده به همراه دارد. در تحقیقی که برای بررسی تاثیر آ واز خواندن بر سلامت افراد ۵۵ سال و بالاتر انجام گرفت افراد سالخورده ای که در این گروه آواز شرکت داشتند (به همراه سالخورده های دیگری که در گروه های نویسندگی و نقاشی شرکت داشتند) در مقایسه با افرادی که در گروه کنترل بودند پیشرفت بسیار قابل ملاحظه ای در وضعیت سلامتی خود داشتند.

   دکتر کوهن رییس مرکز پیری و سلامتی هم از تاثیر شگرفی که تحقیق به اثبات رساند متعجب بود. او در این رابطه می گوید:” تعجب من به خاطر این نیست که آواز خواندن عملی فایده بخش است.تعجب از شدت تاثیر آن بر وضعیت سلامت شرکت کننده است.” سن متوسط این شرکت کننده ها ۸۰ سال یود.این سن همان طور که می دانید بالاتر از سن قابل انتظار است . بنابر این اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم اگر فرار باشد تاثیری ایجاد شود انتظار ما این خواهد بود که مرگ و میر گروه شرکت کننده نسبت به گروه کنترل کمتر بوده اند. این که پیشرفت وضعیت سلامتی آنها تا این حد زیاد بوده مایه تعجب است.” لیزمک ناتن مربی آواز می گوید:” این جلسات تاثیر مفیدی بر قدرت شناخت توانایی های فیزیکی و احساسی شرکت کننده ها داشته است. به نظر می رسد که موسیقی توانایی دست یافتن به کلمات را دارد. موسیقی آنفدر قدرتمند است که حتی افرادی هم که توانایی حرف زدن خود را از دست داده اندمی توانند به آوازها و اشعار آن دست پیدا کنند.”

ـ آواز خواندن سیستم ایمنی و سلامتی عمومی بدن را ارتقا می دهد

تحقیقات نشان داده آواز خواندن میتواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.مقدار هموگلوبین و کورتیزول نماد های تقویت سیستم ایمنی اعضای یک گروه آواز بعد از خواندن یکی از آوازهای موتزارت بالا رفته است.فقط گوش دادن به موسیقی به تنهایی این تاثیر را به دنبال ندارد.

آواز خواندن و هنر به عنوان یک روش درمانی پذیزفته شده است. این روزها در سراسر جهان انواع واقسام هنر ها به عنوان روش درمانی شناخته شده اند. رییس یک انجمن می گوید:” هنر به بیمارستان ها کمک کرده است که تسهیلات خود را انسانی تر کند. این یک ارتباط اجتماعی خوب به حساب می آید و احساس بیماران را نسبت به بهبودی خود تقویت می کند. این روش ها واقعا رضایت بیماران را از نحوه درمان خود چند برابر می کند.”

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر