مسمومیت ده ها نفر با الکل و مرگ انها

مسمومیت با الکل متانول از جمله اورژانس‌هایی است که می‌تواند طی چند ساعت مصرف‌کننده را با عوارض متعددی از جمله ناتوانی‌های جسمی، نابینایی و مرگ مواجه کند.

متانول همان الکل چوب است که به‌عنوان حلال در بسیاری از محصولات از جمله چسب‌ها و رنگ‌ها استفاده می‌شود. این ماده در روند تولید الکل‌های غیراستاندارد از جمله مشروبات زیرزمینی نیز ایجاد می‌شود و افراد را با مصرف مقادیر بسیار کم دچار مسمومیت‌های شدید می‌کند. البته مصرف الکل اتانول نیز می‌تواند در مقادیر بالا با علائم مسمومیت‌ همراه باشد، اما عوارض مسمومیت با این ماده که در کشورهای غربی تحت‌عنوان الکل شرب شناخته می‌شود، بیشتر در دوزهای غیرمتعارف اتفاق می‌افتد.

اگرچه تعداد مصرف‌کنندگان الکل در ایران نسبت به کشورهای غربی بسیار کمتر است، اما همه‌گیری‌های مسمومیت با الکل هر از چند گاهی در شهرستان‌های مختلف دیده می‌شود، بنابراین آشنایی افراد با اصول تشخیص، علائم و عوارض مسمومیت‌های الکلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
دکتر فاطمه نوروزیان، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از افزایش شمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکی در بندرعباس خبر داد و گفت: شمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی در اثر مسمومیت ناشی از مصرف مشروبات الکلی، هم‌اکنون به ۱۱۸ تن رسیده است.

وی از جان باختن ۱۰ تن از مسموم شدگان خبر داد و با وخیم توصیف کردن حال برخی دیگر از ایشان، گفت: تاکنون ۵۲ تن از این افراد دیالیز شده‌اند و تعدادی دیگر نیز در نوبت دیالیز هستند. گروه سنی افراد مسموم شده ۱۷ تا ۵۰ سال است.

رویدادی تلخ و پرتلفات که به شدت مسبوق به سابقه است تا جایی که در بسیاری از استان های کشورمان مشابهش را تجربه کرده‌ایم؛ تجربیاتی که ظاهرا قرار نیست از آن هیچ درسی گرفته شود؛ چه درس گیرندگان مسئولان باشند و چه آنهایی که علاقه مند به مصرف مشروبات هستند!

دستگیری یکی از عوامل توزیع مشروب مسموم

در همین حال، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان به ایسنا گفت: در پی مسمومیت و مرگ تعدادی از شهروندان بندرعباسی بر اثر مسمومیت مشروبات الکلی، پلیس هرمزگان از اولین لحظات وقوع این حادثه به پرونده ورود کرده و آن را مورد پیگیری جدی و فوری قرار داد.

سرهنگ محمد شریفی افزود: با تحقیقات گسترده پلیس امنیت عمومی استان ابتدا تعدادی از عوامل توزیع شناسایی شدند و پس از آن یکی از عوامل اصلی دستگیر شد.

وی خاطرنشان کرد: پلیس با اشراف اطلاعاتی بر پرونده تمرکز کامل داشته و به زودی پس از تکمیل تحقیقات، جزئیات آن منتشر می‌شود.

11:00 دستگیری زن و شوهر سازنده مشروبات

سرهنگ «اسماعیل مشایخ»، فرمانده انتظامی شهرستان بندرعباس در خصوص پرونده مسمومان الکلی در بندرعباس افزود: با تلاش‌ها و پیگیری‌های پلیسی یک زن و شوهر سازنده‌ی مشروبات الکلی توسط پلیس امنیت عمومی شناسایی و دستگیر شدند. این دو فرد خانه‌شان را به کارگاه تهیه و ساخت مشروبات الکلی تبدیل کرده بودند.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون این زوج در کلانتری ۱۱ هستند و بازجویی و تحقیقات از این افراد ادامه دارد، گفت: همچنین سرکرده اصلی که توزیع‌کننده این مشروبات دست‌ساز بوده و از افراد سابقه‌دار است، هم‌اکنون دستگیر شده و بازجویی‌ها از این فرد ادامه دارد.

11:39 یک فوتی و ۱۲ مسموم در بجنورد

بر اثر مصرف مشروبات الکلی در بجنورد، یک تن جان باخت و ۱۲ تن مسموم شدند. ایسنا با اعلام این خبر از بستری شدن مسموم شدگان در بیمارستان خبر داد و به نقل از دکتر «رامین حقیقی»، رئیس بیمارستان امام حسن(ع) بجنورد نوشت: حال ۴ تن از بستری‌شدگان مساعد نیست.

به گفته این پزشک، دو تن از بستری‌شدگان به تشخیص پزشک از بیمارستان مرخص شده‌اند.

12:00 افزایش شمار جان باختگان؛ رویداد مشابه در چند استان دیگر!

پیرحسین کولیوند، رئیس ستاد پدافند غیرعامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از فوت ۱۲ مسموم ناشی از مصرف مشروبات الکلی خبر داد و گفت: بنا بر گزارش‌های رسیده به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مسمومیت با الکل متانول در برخی استان‌های کشور مانند البرز، خراسان شمالی و هرمزگان متأسفانه باعث مرگ تعدادی شده است.

وی در مورد شمار بیماران دچار مسمومیت و فوتی‌های ناشی از مصرف الکل گفت: تاکنون ۱۵۴ تن از هموطنان در استان‌های مذکور دچار مسمومیت شده و ۱۲ تن نیز جان خود را از دست دادند.

به گفته دکتر کولیوند، علائم مسمومیت در برخی مواقع با تأخیر نمایان می‌شود که این عوارض می‌تواند موجب کوری، نارسایی حاد کلیه، کما و در نهایت منجر به مرگ افراد شود.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *بازگشت به بالا


Greenmatech
Iran
output_nrpmHy
Iran
notruf

 

فیسبوکگوگلاینستاگراملینکدینjobتوییتر